Otázky, spjaté se zřízením a obsazením pozice takzvaného městského architekta, řeší olomoucká radnice. V pátek 3. března v této souvislosti navštívil primátor Antonín Staněk s náměstkem Alešem Jakubcem a radním Michalem Giacintovem zkušenou architektku Zdeňku Vydrovou. Konzultovali s ní různé aspekty činnosti městského architekta i případnou pomoc při jeho výběru.
Pozice městského architekta není nijak závazně právně ukotvena, v některých případech se jedná o zaměstnance příslušného městského úřadu, jindy jde o externistu. Někteří architekti dokonce vykonávají tuto praxi pro více měst najednou. Podstatná je ale hlavní myšlenka takové spolupráce mezi samosprávou a architektem – zohlednit při řešení různých rozvojových projektů, developerských záměrů či přípravě koncepčních dokumentů i obecnější urbanistická, architektonická i estetická kritéria.
„Chtěli jsme konzultovat tento záměr se zkušeným architektem. K tomuto záměru jsme zvolili Zdeňku Vydrovou, která je už pětadvacet let městskou architektkou v Litomyšli. Především díky jejímu působení je Litomyšl vnímána jako velmi estetické město s kvalitní moderní architekturou,“ uvedl primátor Antonín Staněk. „Hovořili jsme spolu o tom, jak může fungovat spolupráce architekta s politiky, se samosprávou a státní správou, jaké fungují v jiných městech modely takové spolupráce a jaké jsou oboustranné přínosy,“ doplnil primátorův náměstek Aleš Jakubec.
V případě, že se město Olomouc rozhodne tuto pozici vytvořit, je důležitý i výběr kvalitní osobnosti. „Byli bychom velmi rádi, kdyby nám paní architektka Vydrová při dalších krocích pomohla svými obrovskými zkušenostmi,“ uzavřel primátor Antonín Staněk
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson