Elegance a původní lesk se vrací jedinečné památce, mauzoleu jihoslovanských vojáků v olomouckém Výpadu. První etapa rekonstrukce tohoto památníku, vytvořeného architektem Hubertem Austem a vyzdobeného díly sochaře Julia Pelikána, skončila. „Významná a svým provedením i zaměřením ojedinělá památka už dlouho volala po rekonstrukci. Je rozhodně dobře, že se podařilo vyřešit majetkoprávní vztahy a město mohlo vloni přistoupit k rekonstrukci tohoto významného objektu,“ uvedl primátor Antonín Staněk. „Už první etapa změnila vzhled i technický stav tohoto objektu výrazně k lepšímu,“ dodal primátor. Mauzoleum ovšem čekají ještě další dvě etapy oprav.
„V první etapě byly opraveny zídky teras, schodiště, restaurovány byly kovové mříže a sanováno zdivo,“ upřesnil investiční náměstek primátora Filip Žáček. Celkové náklady na první etapu rekonstrukce mauzolea byly 5,3 milionu korun.
Ve druhé etapě projde rekonstrukcí exteriér i interiér kaple. Třetí etapa pak zahrnuje rekonstrukci krypty s regály na rakve a restaurování samotných rakví s ostatky vojáků. „Podle rozpočtu se pro druhou etapu předpokládá s náklady ve výši 5,2 milionu korun a pro třetí etapu s částkou 5,4 milionu korun,“ dodal Filip Žáček. Celkově odhadované náklady na všechny tři etapy jsou 18 milionů korun. Část nákladů na první etapu hradilo město ze svého rozpočtu, část pokrývá dotace z Ministerstva obrany ČR. Také na další plánované etapy by chtělo město uspět s žádostmi o dotační prostředky.
Zvláštní ohledy vyžaduje nakládání s ostatky padlých jihoslovanských vojáků. Ty budou v rámci realizace 3. etapy odbornou certifikovanou společností vyzvednuty a po podrobném zadokumentování převezeny na místo, kde budou zrestaurovány a po dobu opravy krypty deponovány. Poté budou pietně uloženy zpět na původní místo. Při nakládání s ostatky je nutné postupovat dle samostatně schválené metodiky.
Po dokončení všech etap rekonstrukce bude mauzoleum přístupné veřejnosti v rámci různých akcí, pořádaných městem Olomouc, případně ve spolupráci se spolky a městskými institucemi. „Po dokončení všech etap rekonstrukce bude sloužit mauzoleum ke kulturním a společenským účelům. Mohou se zde konat pietní akce, doprovodné akce k výstavám Flora Olomouc, prohlídky s průvodcem, popřípadě koncerty, výstavy a další akce, které svou úrovní a zaměřením odpovídají významu této kulturní památky,“ doplnil náměstek primátora Ladislav Šnevajs.
Rekonstrukci mauzolea dlouhodobě bránily nevyjasněné majetkoprávní vztahy, žádný ze států bývalé Jugoslávie se k památce nepřihlásil a na opravu finančně nepřispěl. V roce 2015 se nakonec soudním rozhodnutím stalo majitelem památky město, které ihned zahájilo přípravu rekonstrukce. Ta začala v roce 2016. Celkově odhadované náklady na všechny tři etapy činí 18 milionů korun.
Foto: MMOL/ Pavel Snášel
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson