Mramorové dříky a bronzové hlavice budou mít dvě nová pítka z dílny světoznámého sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera. Pítka, která vytvořil pro město, obohatí veřejný prostor na Horním a Dolním náměstí. Pítko vedle Arionovy kašny bude slavnostně uvedeno do provozu za účasti autora, oceňovaného sochaře Ivana Theimera, ve středu 6. září v 17 hodin.
„Vážím si toho, že veřejný prostor historického centra města doplní díla tak významného a uznávaného umělce, jakým je Ivan Theimer. Jsem přesvědčen, že originální pítko na Horním náměstí bude vhodně zapadat do celkové kompozice prostranství u tolik oblíbené Arionovy kašny, která je dílem stejného autora,“ uvedl primátor Antonín Staněk. "Z mého pohledu je podstatné především to, že se tento nápad podařilo opravdu dotáhnout do konce a obě hlavní olomoucká náměstí tak získají výtvarně hodnotné a přitom užitečné obohacení," konstatoval primátorův první náměstek Martin Major, který byl v roce 2014 u prvních jednání se scohařem Ivanem Theimerem.
Samotné instalaci v centru Olomouce nyní předchází kompletace jednotlivých segmentů i nezbytné práce na technologických prvcích pítek. „Důležitým úkolem bylo sehnat odpovídající mramorové dříky neboli sloupky, které ponesou bronzové hlavice. Jeden byl v Olomouci od roku 2002 z doby tvorby Arionovy kašny, druhý pochází z alpského lomu na severu Itálie a mramor je podobný tomu, jaký je použit na oltáři svaté Pavlíny v kostele svatého Mořice,“ vysvětlil investiční náměstek Filip Žáček.
Aby pítka fungovala, zhotovují se nyní ve slévárně v Beňově na Přerovsku nezbytné technologické součásti pro rozvod vody a servisní kryty. „Zatímco mramorové podstavce budou mít šedookrovou načervenalou barvu, o patinování technologických částí ještě není zcela rozhodnuto. Podoba jejich bronzu bude možná stejná jako u zábradlí Arionovy kašny," naznačil Miroslav Petřík, ředitel Technických služeb města Olomouce, které zabezpečují umístění pítek na historická náměstí.
S pítkem vedle Arionovy kašny, která v roce 2002 doplnila soubor olomouckých barokních kašen inspirovaných antickou mytologií, bylo počítáno už při rekonstrukci Horního náměstí, jež probíhala na základě architektonické soutěže. „Jsem rád, že jsme v dodatečném umístění pítka na náměstí našli shodu i s Národním památkovým ústavem v Olomouci,“ konstatoval primátor Antonín Staněk. Druhé autorské pítko Ivana Theimera vznikne na Dolním náměstí poblíž barokní Jupiterovy kašny. „I tady s ním počítal původní projekt rekonstrukce Dolního náměstí, který se ale postupně upravoval a pítko se zde objeví až dnes. Jsem rád, že tak po letech naplníme očekávání řady Olomoučanů a návštěvníků města, kteří po takovém zdroji pitné vody v centru města volají,“ připomněl náměstek Filip Žáček.
Celkové náklady na realizaci činí zhruba dva miliony korun. Pítka na připravená místa s potřebným přívodem vody i napojením na kanalizaci instalují na obě náměstí pracovníci Technických služeb města Olomouce. „Při koordinaci přípravných prací před umístěním a zprovozněním pítek se mi vybavila nezapomenutelná setkání s Ivanem Theimerem, když před lety vyprávěl o Arionovi a zhmotnění jeho příběhu do nové kašny na Horním náměstí. Také nová pítka naplňují tvůrcovu myšlenku, aby jeho díla byla co nejblíže lidem,“ dodal ředitel TSMO Miroslav Petřík.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson