"Všechno je, jak má být... Ivana Plíhalová." "Srdce obrůstá pýchou jako prase sádlem... A. Solženicyn." "Miluji tě, Klobásko." Mosazné tabulky s těmito a asi sedmdesáti dalšími nápisy a vzkazy bylo tento týden slavnostně odhaleno v průchodu Vodární ulice. Projekt Tomáše Mecky s názvem Graffitilinks získal i podporu statutárního města Olomouce. Mezi prvními své vzkazy napsali na zeď umělci, herci nebo členové samosprávy.
Primátor Antonín Staněk je přesvědčen, že nová plocha určená pro vzkazy pomůže povznést prostředí Vodární ulice, které vyznačovalo stopy zanedbanosti. „V minulosti bývaly na fasádách domů fresky a sgrafita, věřím, že stejně výtvarně mohou působit i tyto vzkazy,“ řekl primátor.
Projekt zrál Tomáši Meckovi dlouho v hlavě, kdy hledal způsob přenosu ručně psaného textu do mosazi. „Vycházel jsem z toho, že lidé od nepaměti inklinují k zanechávání osobních vzkazů na veřejných místech. Jde o poselství napříč časem,“ objasnil Mecka.
Jeho záměr se střetl s výzvou studentského bratrstva Societas, které ve stejné době jednalo s orgány města o úpravě prostranství v okolí katedry psychologie, která ve Vodární ulici sídlí. „Našemu bratrstvu se podařilo získat finanční podporu Nadace VIA, která v rámci projektu Města z jiného těsta umožnila částečnou realizaci Vodární galerie, která byla s pomocí města Olomouce dokončena,“ uvedl za studenty Ondřej Krupčík.
Prostor Vodární ulice nově hlídá i bezpečnostní kamera. Současná podkladová plocha pojme asi šest stovek cedulek. „Až bude plná, lze přidat další a je možné pokračovat prakticky do nekonečna,“ naznačil Mecka.
Zanechání vlastního vzkazu „na věky“ přijde na pět set korun. Na zeď bude trvale připevněn čtyřmi nýty.
Více informací na webu www.graffitilinks.eu
Foto: MMOL/Blanka Martinovská a REJ.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson