Nad třídu 1. máje se po půl roce vracejí tramvajové troleje i tramvajové zastávky. Rozsáhlá oprava této frekventované ulice skončí 21. listopadu předáním stavby zhotovitelem. Je to o pár týdnů později, než Olomoučané předpokládali, mírný posun byl dán náročností a rozsahem nepředpokládaných stavebních prací a také rozsahem prováděného archeologického průzkumu. Právě archeologický průzkum v této ulici značně obohatil informace o středověkých dějinách města Olomouce a hlavní nález bude i motivem výtvarného prvku, který zpestří jedno z prostranství na opravené ulici.
Vše se blíží do finále
Ulice je momentálně současně staveništěm a jednou velkou pěší zónou, protože chodci nyní procházejí tudy, kde je právě volno, tedy i prostředkem vozovky. Na několika místech současně probíhá dláždění chodníků i silnice. V minulých dnech se odehrávala i vizuálně zajímavá zkouška průchodnosti kanalizace za pomocí natlakované páry. Nyní mohou lidé sledovat i návrat tramvajových trolejí nad koleje. Právě troleje byly tím prvním, co letos v dubnu z třídy 1. máje stavebníci odstranili. Další skutečností, která je nyní už na první pohled patrná, jsou rozšířené chodníky a také různost použité dlažby včetně historických žulových kostek. Od středy jsou na ulici umístěny také označníky tramvajových zastávek, přičemž zastávka na lince ve směru do centra se posunula blíže k hotelu Palác.
Při stavbě se musela stavební firma vyrovnat z řadou překážek a nečekaných komplikací. Jednou z nich byla třeba přítomnost betonového objektu telekomunikační infrastruktury CETIN poblíž budovy Knihovny města Olomouce na rozhraní třídy 1. máje a náměstí Republiky. Na tomto místě kvůli nedostatku prostoru a nemožnosti tento prvek zmenšit nešlo použít betonové kolejové pražce, proto zde tramvaj nakonec pojede na několika metrech po pražcích dřevěných.
Bronzová brána podtrhne historický význam lokality
Dlouhou dobu působili na staveništi také archeologové, protože pod povrchem země bylo ještě více zajímavostí, než se předpokládalo. Výsledkem archeologického průzkumu jsou unikátní nálezy, které se město rozhodlo v ulici prezentovat prostřednictvím bronzového modelu Hradské brány. Model bude stát v trojúhelníku na spojnici ulice Komenského a třídy 1. máje, před průčelím hotelu palác. Součástí úprav tohoto prostoru bude i atypická lavička a nový strom. Samotný bronzový model bude připomínat pravděpodobnou středověkou podobu Hradské brány, která byla od poloviny 13. století až do roku 1876 významným bodem při cestách do a z Olomouce. Při pohledu z lavičky bude navíc model zapadat přesně do prostoru, kde skutečná brána po více než šest století stávala.
Průzkum archeologů ukázal jak složitý stavební vývoj Hradské brány a souvisejícího opevnění, tak i další fakta. Mimo jiné prokázal, že v době na přelomu 9. a 10. století i v dalším odbobí byla celá tato oblast velmi intenzivně osídlena a potvrdilo se tak přesvědčení archeologů a historiků o významné roli olomouckého Předhradí v dějinách Velkomoravské říše a raněstředověké Moravy. Další nálezy potvrdily půdorys opevnění olomouckého přemyslovského hradu a odkryly pozůstatky středověkého hradního příkopu.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson