Památku významné olomoucké rodiny Mayů připomíná pamětní deska na jejich bývalé vile a dva Stolpersteine před branou. Slavnostního odhalení se kromě iniciátorů z komise městské části Hejčín účastnil i náměstek primátora Pavel Urbášek a předseda olomoucké židovské obce Petr Papoušek.
Na pamětní desce zhotovené sochařem Tomášem Hořínkem mimo jiné stojí: Svou prací a šlechetností si Mayové získali respekt a hlubokou úctu. Jak připomněl jeden z iniciátorů umístění pamětní desky Aleš Vánský, letos je tomu 75 let, kdy byla rodina Mayů vyvražděna nacisty v koncentračních táborech.
„Bratři Mayové podnikali v cukrovarnictví a lihovarnictví. Nejen, že lidem v Hejčíně dávali dobře placenou práci, ale byli i štědrými mecenáši. Mimo jiné věnovali Hejčínu pozemek na výstavbu školy, kterou podpořili i finančně,“ uvedl náměstek Urbášek. Budova je dnes součástí gymnázia.
„Terezie Mayová se za první světové války zasloužila o vznik opatrovnictví, které se staralo o válečné vdovy a sirotky. Stala se čestnou občankou Hejčína,“ doplnil Aleš Vánský.
Rozvětvenou rodinu Mayů a jejich prospěch Hejčínu ocenil i předseda Papoušek. „Zároveň děkuji iniciátorům z komise městské části, že se zasloužili o uctění jejich památky,“ řekl.Rodinná vila Mayů, která dnes slouží jako sídlo Ústavu sociální péče Klíč, byla postavena v roce 1902 podle návrhu rakouského architekta Jakoba Gartnera. Za války byla konfiskována okupanty, po válce připadla státu, kdy v ní byla zřízena mateřská škola.
Ovlivnili celý Hejčín
Rodina Mayů zásadním způsobem ovlivnila dnešní tvář Hejčína. V roce 1851 koupili bratři Abraham a Herman Mayové bývalý konviktní dvůr Kláštera Hradisko a vystavěli na jeho pozemku lihovar. V letech 1863-1867 pak na místě zasypaného rybníka zřídili cukrovar, vlastnili také hopodářský dvůr pro pěstování dobytka (území kolem budované školy pro slabozraké). V roce 1892 si rodina Mayova nechala dle projektu předního vídeňského architekta Jakoba Gartnera postavit vilu (dnes denní stacionář Klíč), v roce 1912 např. věnovala pozemek na stavbu nové hejčínské školy.
Abrahamův syn Bedřich May (Friedrich von May) převzal postupně vedení podniku „Hatscheiner Zucker, Spiritus und Presshefe Fabrik der Brüder A. & H. May“, tedy hejčínské továrny na cukr, líh a kvasnice bratří Mayů.
Zastával funkci prezidenta správní rady a nejvíce se podílel na rozvoji firmy. Neomezoval se však pouze na Olomouc a působil i ve správních radách jiných významných podniků. Měl velké zásluhy na hospodářském rozvoji celého olomouckého kraje a za svou činnost získal řadu ocenění včetně dědičného šlechtického titulu. Za první republiky se dokázal přizpůsobit novým poměrům a hejčínskou firmu řídil ve spolupráci se synem a synovcem až do úctyhodných devadesáti let." Židovskou podnikatelskou rodinu zdecimoval nacistický režim.
Rodina Mayů také zásadním způsobem ovlivnila celý chod Hejčína. Ve své továrně dala práci právě mnoho lidem z Hejčína. V cukrovaru pracoval například jako úředník i poslední hejčínský starosta Václav Schön nebo třeba i otec Boženy Mrštíkové - Antonín Pacas, ten pracoval jako hlavní strojmistr cukrovaru od roku 1876. Oba byli z doslova přilehlého Mrštíkova náměstí, kde díky továrně se zásadně rozvíjela, dnes památkově chráněná, kolonie dělnických domků.
Převzato ze stráky www.hejcin.cz
Foto: MMOL/ Blanka Martinovská
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson