Moderní, velmi účinný varovný a výstražný systém pořídí město Olomouc. Zvýší tak bezpečnost občanů. Výraznou pomocí bude dotace – město totiž nyní uspělo s žádostí a na modernizaci výstražného systému získá dotaci 55 milionů korun. Celkové náklady přitom budou asi 78 milionů korun. Současný systém je sice funkční, ale zastaralý a vyžaduje velké náklady na opravy a údržbu. Rozhlasu je navíc špatně rozumět.
„Stávající síť sirén sice vyhovuje z hlediska varování občanů města, ale sirény jsou již zastaralé a především srozumitelnost jakéhokoli doplňkového hlášení je velice nízká,“ říká náměstek primátora Martin Major, který má oblast bezpečnosti ve své kompetenci. „Tento nedostatek se projevuje zejména při hlášeních po pohřešovaných osobách, kdy hlášení mnohdy není rozumět,“ doplnil Major. „Náš varovný systém v dnešní podobě vyžaduje časté opravy a nákladnou údržbu. Tento systém je zastaralý a mnoho jeho součástí už je na pokraji životnosti.“ Nynější systém je založen na kombinaci sirén a obecních rozhlasů, přičemž většina sirén pochází z let 1999 až 2006 a obecní rozhlasy ze 70. a 80. let minulého století. Konkrétně je v Olomouci 44 elektronických sirén a v městských částech Lošov, Radíkov, Svatý Kopeček, Droždín, Holice, Chomoutov, Topolany, Nedvězí, Slavonín a Nemilany jsou obecní rozhlasy. Městské části mimochodem často žádají rozšíření a modernizaci rozhlasů.
„Bezpečnost obyvatel města vnímám jako jednu z priorit, ovšem bez kvalitních a srozumitelných informací nebezpečí čelit nelze. Proto jsem pověřil příslušné bezpečnostní orgány města zahájením realizace tohoto projektu. Díky kvalitní práci jsme s jedním z největších podobných projektů, ne-li vůbec největším v České republice, uspěli,“ vysvětlil Martin Major.
Díky získané dotaci tak město letos zahájí práce na nejrozsáhlejší modernizaci systému varování a vyrozumění ve své historii. Projekt bude trvat čtyři roky, kdy všechny městské části postupně získají místní rozhlas, který podobně jako sirény umí varovat o hrozícím nebezpečí a současně jako klasický rozhlas podat podrobné informace o dalších událostech.
Celý systém bude ještě doplněn o nové vodočty, srážkoměry a další prvky, které pomohou při varování obyvatelstva jak před povodňovými situacemi tak i haváriemi a dalšími přírodními živly. Současně bude rozhlas možné využít pro informování občanů a návštěvníků města o plánovaných akcích nebo dalších užitečných informací pro obyvatele městských částí. Dotace pochází z Operačního programu Životní prostředí, což poukazuje na fakt, že město chce pořídit nový výstražný systém právě v souvislosti s opatřeními proti povodním.
Ilustrační foto: pixabay.com, http://protipovodnovaopatreni.olomouc.eu
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson