O stav zásob pitné vody a o zásobování Olomouce kvalitní vodou v tropických dnech se zajímali náměstci primátora Filip Žáček a Martin Major. Navštívili také úpravnu vody s prameništěm v Černovíře. Nedostatek vody Olomoučanům bezprostředně nehrozí, zásoby vody jsou ale pod průměrem.
„Chtěli jsme vědět, jaký je stav vody v prameništích, z nichž se čerpá voda pro Olomouc, zajímalo nás, zda má nynější horko na tento stav nějaký zásadní vliv,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major, který je odpovědný i za bezpečnost obyvatel města. „Horká léta se v posledním období opakují, proto je nutné mít se na pozoru, pokud jde o tak důležitou a nenahraditelnou komoditu, jakou pitná voda bezesporu je,“ dodal jeho kolega Filip Žáček, který má na starosti oblast vodního hospodářství. „Podle aktuálních informací Olomoučanům naštěstí nehrozí, že by přišli o vodu,“ konstatoval Martin Major.
Technický náměstek ředitele Vodohospodářské společnosti Olomouc Jiří Kožušníček potvrdil význam pečlivého sledování stavu podzemní vody: „Zásoby vody klesly ve velmi suchém roce 2015, a od té doby se ještě na svůj průměr nevrátily. Takový rok, jako je letos, k obnovení průměrného stavu zásob rozhodně nepřispěje.“ Nejedná se přitom jen o horké léto, kdy si lidé problém s vodou dobře uvědomují, ale například i o suchou zimu s minimem sněhových srážek. Právě taková letos byla.
Filip Žáček, který má na starosti i investice města, s náměstkem Kožušníčkem hovořil také o připravovaných investicích do infrastruktury. Přímo v prameništi Černovír je nutné provést rekonstrukci infrastruktury, která dovádí vodu z podzemních zdrojů do úpravny.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson