Chlouba Olomouce, barokní kašny, se připravuj na zimní období. V poslední říjnový den v nich přestane tryskat voda a hned poté začne příprava na jejich zazimování. Ve stejném termínu se k šestici barokních kašen přidává i oblíbená Ariónova kašna a pítka na Horním a Dolním náměstí, které ztvárnil renomovaný sochař Ivan Theimer.
Všechny olomoucké kašny je třeba připravit na zimu v dostatečném předstihu. Šest barokních skvostů, o něž se město stará, se na chladné dny chystá standardně. V poslední říjnový den v nich přestane tryskat voda a v následujících dnech se začnou vypouštět, projdou odborným ošetřením, kontrolou celkového stavu i technologie a čištěním. Stejně tak se k nim přidává Ariónova kašna a pítka Ivana Theimera, o které se starají pracovníci Technických služeb města Olomouce. Ti dnes kašnu, která od roku 2002 zdobí prostor před vstupem do historické radnice, vypustili a vyčistili.
Ze všech olomouckých kašen musí na přelomu října listopadu přestat tryskat voda, která by mohla při náhlé změně teplot, vzácné barokní památky nenávratně poškodit. Péče o kašny, které znovu ožívají v první květnové dny, přijde město ročně na téměř čtvrt milionu korun.
Šest mistrně zpracovaných barokních kašen s mytologickými motivy zdobí centrum Olomouce od přelomu 17. a 18. století. Ariónova kašna, která ztvárňuje původně zamýšlený motiv nerealizované 7. barokní kašny, je dílem olomouckého rodáka Ivana Theimera. V září 2017 k ní na Horním a Dolním náměstí přibyla pítka od stejného autora.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson