Padesát let od okamžiku, kdy se na Václavském náměstí upálil Jan Palach, si jeho oběť připomněli lidé v Olomouci. Improvizované pietní místo vzniklo u podloubí radnice okolo kovové plastiky Milana Poliána, symbolizující význam Palachova činu. V 17 hodin, kdy začalo pietní setkání, jej během několika minut obklopily desítky hořících svíček.
K radnici přišli nejdříve s desítkami občanů představitelé města, arcibiskupství a univerzity, zhruba půl hodiny po nich pak dorazil o něco početnější průvod, uspořádaný iniciativou Milion chvilek pro demokracii. Celkově se do připomínek Jana Palacha zapojilo několik stovek Olomoučanů.
Oficiální vzpomínky na Jana Palacha se zúčastnil primátor Olomouce Mirek Žbánek a náměstek primátora Pavel Hekela. V jejich proslovech zazněl jak respekt k významu Palachovy oběti, tak i výzva k mravní pevnosti dnešní společnosti. „Jan Palach se rozhodl obětovat svůj život, aby udělal lepšími životy druhých. Nerozhodl se tak snad proto, že by pohrdal darem života, právě naopak. Věřil v ideál svobody a demokracie a byl přesvědčen o tom, že odpovědnost za životy druhých převyšuje hodnotu života vlastního. Právě proto, aby pomohl druhým, svůj vlastní život tak krutým způsobem odevzdal,“ řekl primátor Žbánek. Dodal, že navzdory pesimistům, zpochybňujícím praktický význam jeho oběti, znamenal čin Jana Palacha po dvacet let naději pro občany nesvobodné země. „Právě pro památku Jana Palacha se v lednu 1989 zvedla dosud největší vlna občanského vzdoru vůči vládě KSČ! Policie sice nepokoje Palachova týdne potlačila, ale od této chvíle už bylo zřejmé, že se lidé přestávají bát a že je jen otázkou času, kdy se režimu postaví znovu a ve větší míře.“
Promluvou se k pietní akci před stylově nasvícenou radnicí připojil také arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner. „Oběť Jana Palacha připomíná význam mravní roviny naší existence. Problémem dneška je to, že mnoho lidí podléhá lenosti a pohodlnosti a narůstá nechuť poctivě přemýšlet o světě kolem nás,“ zdůraznil arcibiskup Graubner.
Po skončení vzpomínkového aktu se desítky lidí přesunuly do informačního centra, aby se podepsaly do speciální pamětní knihy. Ta zde bude k dispozici až do soboty 19. ledna. „Právě v sobotu se v 15:30, tedy v čase, kdy Jan Palach zesnul, rozezní olomoucké kostelní zvony. Chci poděkovat Arcibiskupství olomouckému za vstřícnost, díky níž se podařilo tuto součást vzpomínky na Jana Palacha dojednat,“ dodal náměstek primátora Pavel Hekela.
Během druhé akce byla přečtena i výzva Požadavky Jana Palacha Dnes. V ní zaznělo několik srovnání počátku normalizace a dneška. "Prvotně byly propagandistické letáky shazovány z vrtulníků, později byly „Zprávy“ regulérně zdarma distribuovány. Byly psány špatnou češtinou s výskytem rusismů. Připomeňme si, že i dnes existuje řada prokazatelně dezinformačních textů, v některých z nich lze dokonce opět nalézt i rusismy. Připomeňme si také, že analýza obsahu deníků převzatých holdingem Agrofert zřetelně dokumentuje jejich proměnu a mnohé texty včetně jejich načasování vyvolávají závažné pochybnosti o jejich účelovosti," četl svolavatel druhé akce Vladislav Raclavský. Na závěr tohoto setkání zazněla na Horním náměstí i státní hymna.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson