Po smutných reportážích z kalamitou postižené Zoo Olomouc přišla ze Svatého Kopečka konečně i dobrá zpráva. V rodině nejvzácnějších drápkatých opic, lvíčků zlatých, se slaví. Na svět přišla dvě mláďata. Narodila se dne 27. ledna 2019.
Ve volné přírodě v brazilských pralesích se počty těchto maličkých, ale krásných a inteligentních opic odhadují na pouhopouhé tři tisíce jedinců. Všechny druhy lvíčků patří mezi nejohroženější savce světa. „Matka svá mláďata pouze kojí, na mateřské dovolené tedy zůstává tatínek,“ dodává zoolog Jitka Vokurková. „A je to táta k pohledání. Po narození potomků měl plná záda práce, neboť na nich mláďata nosil. Dnes je pro změnu nespustí z očí a pokaždé, když zjistí, že je na ně zaměřena byť krátkodobá pozornost, odebéře se s nimi do ústraní,“ dodává mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.
Olomoucká zahrada chová lvíčky od roku 1997. Narodilo se zde celkem 15 mláďat. Poslední dvě však pocházejí od nově sestaveného páru. Ten tvoří samice z francouzské Zoo La Palmyre a samec ze Zoo Dvůr Králové. Jazykovou bariéru tedy i tato zvířata, jak je vidno překonala. Chovný pár i přesto, že má mláďata poprvé, zvládnul péči o ně velmi dobře. Samec mláďata střeží tak bedlivě, že i ošetřovatelé mají problém je zkontrolovat.
Trpaslíci s drápky
Lvíčci náleží k drápkatým opicím, obývají tropické deštné lesy Brazílie. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Váží kolem 600-700 g, v přírodě se dožívají cca 10-15 let, skáčou do vzdálenosti 5 m. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci. Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny. Matka mláďata nejprve několik týdnů kojí, poté jim začne pomalu dávat i pevnou potravu (nejčastěji hmyz), kterou pečlivě rozmačká ve svých prstech. Jejich hlava, krk a lopatky jsou porostlé jakoby lví hřívou. Jsou to velice inteligentní zvířata, která dokáží před nebezpečím velice rychle uprchnout.
Národní symbol na bankovkách a maskot olympiády
Byli těžce postiženi odlesňováním, a proto se v 60. letech minulého století na ně soustředila pozornost ochránců. Nadále se chovali i odchovávali v zajetí, poté byli vysazeni zpět do přírody. Zachránit je pomáhají rezervace vyhlášené brazilským prezidentem. Brazilská vláda lvíčky jen propůjčuje, nepatří tedy zahradám. V roce 1991 žilo v brazilských pralesích na pobřeží Atlantiku posledních 200 lvíčků zlatých. Tento druh byl v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie „kriticky ohrožený“ a byla jen velmi malá naděje na přežití tohoto druhu. Nicméně po malých krůčcích jednotlivců se to nakonec podařilo. Momentálně je tento druh v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie „ohrožený“. Lvíček zlatý se stal národním symbolem. Dokonce se vyskytuje na bankovce a během olympijských her byl jejich maskotem.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson