Těsně před začátkem velikonočních svátků oznámilo ministerstvo kultury, v jehož čele stojí někdejší primátor Olomouce Antonín Staněk, že odvolává z funkcí ředitelů Národní galerie a Muzea umění Olomouc Jiřího Fajta a Michala Soukupa. V případě Muzea umění byly jako důvod k odvolání uvedeny závěry auditu v instituci, což ale lidé z muzea umění odmítají. Dnes se objevilo hned několik hlasů, které volají po vysvětlení tohoto závažného kroku a které zpochybňují vysvětlení ministerstva.
Rada galerií České republiky vydala v úterý 23. dubna obsáhlé prohlášení, v jehož závěru se hovoří právě o absenci zřetelných důvodů k odvolání ředitele Soukupa. „RG ČR je znepokojena zdůvodněním, které ministr kultury Antonín Staněk uvedl na čtvrtečním briefingu, kdy Michala Soukupa odvolal. Drtivá většina času briefingu byla věnována situaci v Národní galerii Praha a osobě Jiřího Fajta. K MUO a osobě Michala Soukupa se veřejnost nedozvěděla žádné konkrétní důvody, proč byl Michal Soukup odvolán. RG ČR proto požaduje, aby Ministerstvo kultury ČR zveřejnilo výsledky auditu (veřejnosprávní kontroly), na kterou se odvolával ministr kultury Antonín Staněk a aby MK ČR uvedlo konkrétní pochybení, kterých se Michal Soukup dopustil a které vedly ke ztrátě důvěry a jeho odvolání.“
Ve stejný den vydali prohlášení i zaměstnanci Muzea umění Olomouc, v němž zaznívá obdobný požadavek: „Jako zaměstnanci Muzea umění Olomouc žádáme, aby nám ministr kultury Antonín Staněk vysvětlil, proč skutečně odvolal dosavadního ředitele Michala Soukupa. Důvody, které ministr uvedl na briefingu ve čtvrtek 18. dubna, jsou nekonkrétní a zavádějící. Údajně předražené nákupy pozemků pro stavbu Středoevropského fóra Olomouc prokazatelně schválilo před několika lety ministerstvo kultury i ministerstvo financí. Na přípravě architektonické soutěže na návrh SEFO pracovníci muzea již několik měsíců pracují, mnohokrát avizovanou součinnost však ministerstvo doposud neposkytlo. Naším zájmem je především zachování kontinuity vedení muzea a spolupráce s Arcidiecézí olomouckou. Předpokladem je však stabilní vedení instituce znalé věci. Jako stálí zaměstnanci této instituce vyjadřujeme podporu Ondřeji Zatloukalovi, který byl pověřen jejím dočasným řízením v otázkách odborných i správních. Poslední kroky a prohlášení ministra kultury nás znejistily natolik, že ministra Antonína Staňka požádáme o osobní setkání a vysvětlení jeho předchozích i následujících kroků vůči Muzeu umění Olomouc.“
Kromě toho dnes vyjádřil Muzeu umění Olomouc podporu i politik a bývalý český premiér Petr Pithart: "Sleduji olomoucké muzejnictví a vůbec péči o památky s obdivem už celá desetiletí. Zasloužená pýcha Moravy! Odvolání ředitele Muzea umění Olomouc pokládám za neomalenost, za podraz bývalého primátora! Sociální demokracie si přibila další hřeb do své eventuální rakve. Jak se trefila do množiny varovných signálů, vysílaných z vládní koalice."
Vedle Petra Pitharta už olomoucké muzeum s mezinárodním renomé podpořili například režisér a herec Miroslav Krobot, potomek slavného malíře a kurátor Pierre Vasarely, slavný česko-francouzský sochař Ivan Theimer, operní pěvkyně Dagmar Pecková, europoslankyně Michaela Šojdrová či herečka Barbora Hrzánová.
Spor ministerstva s vedením muzea je složitý a nepříliš jasný, podstatnou roli v něm hraje projekt Středoevropského fóra a jeho architektonický návrh od architekta Jana Šépky, vyloučeny ale nejsou ani osobní motivy sporu. Ministerstvo, které po řadu let projekt podporovalo, před pár měsíci přišlo s požadavkem na vypsání architektonické soutěže. Muzeum i přesto, že již byly uzavřeny smlouvy s autorem původního návrhu, začalo architektonickou soutěž připravovat.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson