Těsně před Velikonocemi přišlo nečekané odvolání ředitele Michala Soukupa z čela Muzea umění Olomouce. Těsně po Velikonocích pak přišlo trestní oznámení na něj i na jeho předchůdce, renomovaného historika umění Pavla Zatloukala. Spor mezi ministerstvem kultury a Muzeem umění Olomouc se už změnil v regulérní válku. Muzeum umění nechce zůstat v roli pasivní oběti a brání se. Pomáhají mu v tom mnohé osobnosti české i evropské kultury, podporu mu vyjadřuje i město Olomouc.
Spor se týká vedení Muzea umění Olomouc a více než deset let připravovaného projektu Středoevropského fóra. Ministr kultury Antonín Staněk už dřív zpochybnil předchozí přípravy projektu a ústně nařídil přípravu veřejné soutěže. Následně pak do muzea poslal auditory. Současnému vedení na základě výsledků auditu vytknul údajně závažné nedostatky.
Zástupci muzea se brání v podstatě tím, že veškeré jejich kroky schvalovaly příslušné orgány ministerstev financí a kultury a vůbec nic se nedělo bez vědomí a požehnání zřizovatele, tedy právě ministerstva kultury. Muzejníci také tvrdí, že ministr chce zásadně změnit pozici Muzea umění sloučením s Vlastivědným muzeem a že chce zrušit arcidiecézní muzeum. Naopak oč ve sporu už nejde, je samotná budova SEFO. S tím, že nejprve proběhne veřejná soutěž a vzniknou i jiné návrhy, souhlasí všechny strany sporu. Jde především o myšlenku celé instituce, shromažďující moderní umění zemí střední Evropy.
Byť ministr prohlásil, že nechystá personální změny, minulý týden ve čtvrtek oznámil odvolání ředitele Michala Soukupa. Po Velikonocích pak pronikla na veřejnost zpráva o tom, že ministr podává trestní oznámení na zakladatele muzea umění Pavla Zatloukala i na odvolaného ředitele Michala Soukupa. To vyvolalo ostrou reakci.
Kromě projevů podpory Muzeu umění už vznikla a v pátek byla zveřejněna také petice za odvolání ministra kultury Antonína Staňka. Pražská galerie DOX vydala petici na podporu Muzea umění i Národní galerie a požaduje odstoupení ministra. Petici najdete zde www.nekulturniministr.cz. Ministr na zveřejněnou petici zareagoval ještě v pátek ze své pracovní cesty z Číny: "Lidsky rozumím vzbuzeným emocím umělců, ale mrzí mě, že namísto věcného a kritického pochopení důvodů odvolání obou ředitelů, převládá iracionální atmosféra a záměrné strašení v podobě ohrožení české kultury. Nic takového se nekoná.“ V reakci na petici uvedl ministr Staněk také to, že brzy zveřejní podrobnosti trestního oznámení na dvě olomoucké osobnosti.
Podpora pro Muzeum umění roste
Mezitím vyjadřují další osobnosti české a světové kultury, politici i akademici podporu Muzeu umění i kontinuitě projektu Středoevropského fóra. Podporu vyjádřil například sochař Ivan Theimer, prezident Vasarelyho nadace a vnuk slavného malíře Pierre Vasarely, prezident polské národní komise pro UNESCO Jacek Purchla, herečky Aňa Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Martha Issová či Bára Hrzánová, herec Pavel Liška, zpěvák Vojtěch Dyk, bývalý premiér Petr Pithart či režiséři Miroslav Krobot, Petr Zelenka, Helena Třeštíková a Olga Sommerová. „Těším se na to, až zase přijedu do Olomouce a uvidím, že se v sousedství Muzea umění staví dům pro Středoevropské fórum, o kterém vyprávím přátelům v Paříži i v Toskánsku,“ napsal z Francie olomoucký rodák a slavný sochař Ivan Theimer. „Muzeum umění a architektonický návrh pana Šépky je něco, na co můžeme být hrdí a čím bychom se mohli chlubit a z čeho by měla prospěch nejen Olomouc,“ tvrdí pak ve svém prohlášení herec a režisér Miroslav Krobot.
Odvolanému řediteli Michalu Soukupovi napsal dopis například i prezident polské národní komise pro UNESCO Jacek Purchla, který mimo jiné píše: "Nejlepším příkladem Vaší mimořádné činnosti je právě probíhající výstava v Mezinárodním kulturním centru v Krakově Rozlomená doba 1908-1928. Avantgardy ve střední Evropě. Právě díky Vaší osobní iniciativě a Vašemu vedení mohlo být shromážděno vynikající středoevropské umění z let 1908-1928 a poprvé komplexně představeno ve všech zemích Visegrádské čtyřky. Nikdy dříve toto nikdo neudělal, a pravděpodobně se podobný počin ani v dohledné době nezopakuje. Výčet Vašich úspěchů je mnohem delší. Dovolím si tedy zdůraznit alespoň jeden z loňského roku, kdy Muzeum umění Olomouc připravilo vůbec doposud největší výstavu abstraktního polského umění v dějinách. Výše uvedené příklady jasně poukazují na skutečnost, že není žádná další česká instituce zasvěcenější vzájemnému porozumění sousedských zemí skrze umění a kulturu. Vaše prokazatelné nasazení a strategická vize v této misi si zaslouží nejhlubší uznání." Za strategického a zásadního partnera na české straně ostatně ve své podpoře označila olomoucké muzeum i Agata Wąsowska-Pawlik, ředitelka Mezinárodního kulturního centra v polském Krakově.
Podporu už vyjádřila například také Rada galerií ČR, ředitelé Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Centra současného umění DOX, Divadla Archa, centra Jatka 78, La Fabriky, Švandova divadla, veletrhu Svět knihy, Knihovny Václava Havla, zástupci různých galerií i samotní výtvarní umělci. Mezi prvními signatáři petice je i Karel Schwarzenberg, někdejší ministr zahraničí. Muzeu umění i obecnému záměru projektu SEFO vyjádřilo v pátek odpoledne podporu i Zastupitelstvo města Olomouce.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson