Palné zbraně, konkrétně pušky vzor 33, kterými byly od poloviny 30. let vyzbrojovány četnické jednotky v Československu, jsou prý ukryty někde na území Hejčína. Hejčínský patriot, správce webové stránky hejcin.cz a facebookové stránky Hejčín Aleš Vánský po nich teď pátrá. Údajně má jít o desítky pušek i s náboji.
„Má někdo nějaké informace, či přímo ví, kde se v Hejčíně nachází nebo nacházel tajný podzemní sklad či úkryt československých četníků?“ ptá se na facebookové stránce Hejčín její administrátor Aleš Vánský.
Hledaný podzemní úkryt by se měl nacházet někde v jihovýchodní části Hejčína. Vznikl někdy těsně před obsazením Československa nacisty, když zde olomoučtí četníci před Němci ukryli desítky pušek vzor 33 i s náboji. „Veškeré zatím získané informace pouze potvrzují, že se událost opravdu stala a že by sklad mohl stále existovat i s obsahem dodnes, ale přesné místo ukrytí stále nevím,“ dodal Aleš Vánský a vysvětlil, že právě proto přistoupil ke zveřejnění výzvy na sociálních sítích.
„Zatím se ozvali dva lidé. Potvrdili, že se tato věc opravdu stala a oba napsali, jak se k informaci dostali. Víc, než jsem napsal k příspěvku, ale zatím zveřejňovat rozhodně nebudu, sám sbírám informace, chci pak jít "na jistotu",“ dodal badatel. Rád by se vyhnul tomu, aby se po úkrytu s puškami začali pídit klasičtí "hledači".
Pokud můžete v této věci pomoci, napište na hejcin@hejcin.cz, případně se ozvěte přímo na FB stránce Hejčín https://www.facebook.com/hejcin/
První republika: četníci i policisté
Četnictvo bylo vojensky organizovanou bezpečnostní složkou, která v prvorepublikovém Československu fungovala souběžně s policií. Četníci byli vyzbrojeni puškami, ve druhé polovině 30. let s rostoucím česko-německým napětím fasovali četníci také lehké kulomety. V době mezi zářím 1938 a obsazením českých zemí v březnu 1939 padlo v bojích s příslušníky sudoteněmeckých teroristických oddílů (Freikorps) asi třicet četníků. Za Protektorátu Čechy a Morava se značná část četnictva zapojila do odboje. To se týkalo i četníků z Olomouce, kteří působili v organizaci Obrana národa. Někteří z nich byli popraveni.
V Olomouci sídlilo četnické okresní velitelství, které se staralo o bezpečnost ve venkovských oblastech Olomoucka i v okrajových čtvrtích města. Pod okresní velitelství spadaly tyto stanice: Dolany, Drahanovice, Dub nad Moravou, Hněvotín, Horka nad Moravou, Charváty, Náměšť na Hané, Olomouc, Příkazy, Svatý Kopeček, Velká Bystřice, Velký Týnec. V Olomouci působila i četnická pátrací a silniční stanice a také speciální útvar "exponovaný štábní četnický důstojník". Četnické služebny bychom za první republiky našli například v Komenského a v Husově ulici či na Palachově náměstí, štábní důstojník sídlil ve Wurmově ulici. Současně s četníky v Olomouci působila i městská a později státní policie, jejímž rajónem bylo ale centrum města.
Ilustrační foto: policie.cz, Vojenský historický ústav a pamatkyaprirodakarlovarska.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson