Výhled z nejkrásnější olomoucké věže se znovu otevře až za dva roky

Chybová zpráva

  • Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (řádek: 436 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).
Středa, 16.10.2019

AKTUALIZOVÁNO Už více než rok je gotický skvost Olomouce, chrám svatého Mořice, pod lešením. Na této krásné stavbě, která bývala ve středověku hlavním městským chrámem (vedle Dómu svatého Václava, který byl ovšem metropolitním chrámem biskupů), bylo zapotřebí provést rozsáhlé opravy. Poslední stavební práce na fasádě kostela a na zdivu hlavní věže se totiž odehrály už před skoro půl stoletím. 

Na stavební obnově chrámu spolupracují restaurátoři, stavební firmy i chemici. Právě díky propojení těchto profesí se podařilo zjistit, v jak špatném stavu jsou některé kameny, které tvoří zdivo věže. Spolupráce s chemiky pomohla najít metodu, jak postupovat, aby byla věž v budoucnu bezpečná a stabilní.

Na stavbu totiž použili kameníci a zedníci před šest staletími nejen obvyklý pískovec, ale i zvláštní druh slepence, který pochází z některého lomu přímo z Olomouce či z blízkého okolí. Tento kámen je sice zprvu velmi tvrdý, nicméně pokud je jeho povrch nechráněný, snadno do něj vniká mikroskopickými trhlinami voda a následně jej rozrušuje mráz a horko, tedy střídání teplot. Na povrchu se vytvoří zdánlivě pevná krusta, pod níž se ale skrývá až několik centimetrů silná zvětralá vrstva. To samozřejmě znamená riziko pádu částí kamenů ze zdiva. Odborníci se domnívají, že kostelní věž musela být od počátku omítnutá, a nikoliv jen čistě kamenná jako je tomu dnes. Právě omítka totiž zřejmě v předchozích staletích zdivo chránila před vlivy počasí. Během sond se tak ukázalo, že rekonstrukce zdiva musí být mnohem komplexnější, než se původně předpokládalo. Specifickým problémem je postižena východní strana věže. Na jejím zdivu jsou velmi dobře patrné následky velkého požáru, který zachvátil Olomouc roku 1709 a nevyhnul se ani kostelu svatého Mořice. Na této straně věže musí být nejvíce kamenů zcela nahrazeno novými.  

Při opravě budovy chrámu se vrací zašlá krása také jiným prvkům, jako třeba půvabným gotickým kružbám v ohromných chrámových oknech. Řemeslníci postupně opravují i podstatně novější ozdobné prvky, jako například kamenné fiály na vrcholcích opěrných pilířů, které na kostel přidali v rámci purizujících neogotických úprav v závěru 19. století. Také jejich stav byl dost špatný. Kromě toho se opravy dočkají i slavné Englerovy varhany. Tyto největší tuzemské varhany jsou v povážlivém stavu a proto je nejvyšší čas je rekonstruovat a zachránit pro další generace. V průběhu podzimu začíná lešení postupně obepínat celou chrámovou stavbu. Opravy totiž musí proběhnout na všech stranách kostela, ne pouze na věžích. V závěru roku 2019 proto postoupilo lešení i na další strany a stěny chrámu. V lednu naopak začali stavební dělníci sundávat konstrukci lešení z menší z obou hranolových věží. Ukazuje se tak i nový vizuální efekt, který stavbě dodává světlejší omítka. 

Po dokončení všech oprav bude mít chrám rekonstruovaný plášť, renovované kamenické prvky, barokní varhany v perfektní kondici a také obnovené schodiště do hlavní věže. Původní schodiště bylo zničeno roku 1942, když Wehrmacht rekvíroval zvony a nejtěžší zvon popadl věží dolů. Právě obnoveným schodištěm budou příští návštěvníci stoupat na věž, odkud je nádherná vyhlídka na město. Na vrcholu věže přibude kovaná mříž, která by měla zabránit opakování dalších tragických událostí. Skokem z věže totiž v minulých letech ukončili život tři lidé. Ve věži navíc vznikne nová expozice z historie mořického chrámu. 

Svou dnešní podobu získal kostel svatého Mořice na přelomu 14. a 15. století. Vyrostl na velmi exponovaném místě a na základech starších církevních staveb v období vrcholného středověku. Nejvyšší věž měří 46 metrů a byla dostavěna v roce 1403. Rekonstrukce kostela potrvá do konce roku 2021. Celá akce vyjde na přibližně 123 milionů korun, přičemž evropská dotace na opravu činí 116 milionů.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)

Výhled z nejkrásnější olomoucké věže se znovu otevře až za dva roky | Olomoucký REJ

Chyba

Chybová zpráva

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/www/clients/client0/web26/web/includes/common.inc:2861) ve funkci drupal_send_headers() (řádek: 1554 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Class 'Drupal\db_maintenance\Module\Hook\CommonHookHandler' not found ve funkci db_maintenance_cron() (řádek: 41 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/db_maintenance/db_maintenance.module).
Na stránce došlo k neočekávané chybě. Zkuste to později.