Záchranný archeologický průzkum bude předcházet rekonstrukci tramvajové trati v ulici 8. května. V lokalitě, kde odborníci předpokládají zajímavé archeologické nálezy, jej provede olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu. Radní souhlasili s přímým zdáním veřejné zakázky. Náklady na výzkum jsou odhadovány na více než 2 miliony korun.¨
V ulici, která se až do roku 1945 tradičně jmenovala Česká (Böhmengasse), sídlilo od raného středověku zejména slovanské obyvatelstvo Olomouce. Na křižovatce s dnešním náměstím Hrdinů a ulicí Riegrova město končilo hradbami a Litovelskou bránou. Archeologický průzkum může přinést z místa, kde bylo historické osídlení takto staré a natolik intenzivní, hodně zajímavé nálezy.
„Nutnost provedení archeologického výzkumu je daná zákonem o státní památkové péči. Ulice 8. května je navíc z pohledu historického a archeologického velmi významnou lokalitou,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Martin Major. Rekonstrukce tramvajové trati v ulici 8. května je jednou z nejvýznamnějších investičních akcí roku 2020. Celkové předpokládané náklady jsou ve výši 100 milionů korun.
K určení rozsahu záchranného archeologického výzkumu už NPÚ zpracoval pro město bezplatnou rešerši dané lokality. „Odborníkům z olomouckého pracoviště je známa historie lokality i to, jakým způsobem a kdy v tomto území probíhaly v minulosti archeologické výzkumy. Už nyní tak dokáží odhadnout předpokládané archeologické nálezy,“ doplnil náměstek Major.
Olomoucký Národní památkový ústav zajišťuje většinu archeologických výzkumů, které probíhají jako součást městských investic. NPÚ se např. podílel na výzkumech při investičních akcích rekonstrukce a dostavby pavilonu A na Výstavišti Flora, výstavbě tramvajové trati na Nové Sady i výstavbě tramvajové trati v ulici 1. máje.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson