Zoo Olomouc přináší první čísla o tom, jak se jí dařilo v roce 2019. Jelikož v noci z 10. na 11. března zavítal do zahrady nezvaný host v podobě vichřice Eberhard, počítalo se tentokrát i na místech, kde dříve nebylo potřeba. „Celkový počet padlých stromů dosáhl čísla 1840 stromů, škody se pak vyšplhaly k 10 milionové hranici. Pěvně věřím, že letošní rok s námi už tolik nezamává a čekají nás v něm dobré zprávy. Ta první by měla souviset s pozvánkou na novou sezónu. Otevírat zamýšlíme další etapu safari – Ameriku s bílými vlky, a taktéž dojde k otevření oblíbeného Lanáčku,“ zve do zoo její ředitel Radomír Habáň.
Olomoucká zahrada otevřela brány svým návštěvníkům poprvé v roce 1956. 15 856 340 je celkový počet návštěvníků, který do ní od jejího založení zavítal. V roce 2019 se turniket u vstupu otočil celkem 348 209 krát. Pro srovnání v roce 2017 byla návštěvnost zahrady 339 162, v roce 2018 357 221 osob.
Skoro dva tisíce zvířat snědly za rok krmení za více než 6 milionů korun
Na ploše 42 hektarů chová zoo 408 druhů zvířat, cekově tady můžeme vidět 1739 živočichů z různých částí světa. V roce 2019 bylo v Zoo Olomouc odchováno 172 mláďat. Poslední z nich se na svět podívalo 18. prosince, a byl jím překvapivě kobřík kapský. Mezi nejvzácnější odchovaná mláďata dle jejich ohrožení ve volné přírodě za rok 2019 nepochybně patří kaloň rodriguezský, vari černobílý, sika vietnamský, kozorožec kavkazský, lemur běločelý, lvíček zlatý, daněk mezopotámský, koza šrouborohá, sýček obecný a klokánek králíkovitý. K nejsložitějším z hlediska náročnosti na odchov v zajetí pak mravenečník velký, binturong, medojed a krokodýl čelnatý.
Jelikož zvířata hodovala, roční útrata za nákup krmiva činila 6.135.270 Kč. Náklady na denní spotřebu krmiva pak představovaly částku 16.809 Kč.
Vznikla voliéra se skalisky, zlepšily se cesty
Stavělo se a opravovalo hojně. Nový kabát oblékly oba výběhy kozorožců, rysů, oplocení areálu a Safari Amerika, střecha na zimovišti ptáků, voliéra bábovka včetně nových čedičových skal. Vybudovaly se přístřešky pro velbloudy a na uskladnění řeziva. Po ničivé vichřici se v zoo hodně opravovalo, díky tomu jsou zde teď například širší a pohodlnější cesty i na pohled estetičtější moderní oplocení.
Z chovatelského hlediska Zoo Olomouc patří k největším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě a také vede plemennou knihu kozorožců kavkazských, kterých se ve volné přírodě pohybuje již jen několik tisíc. Úspěšně rozmnožuje lvy berberské a neméně se jí daří v odchovu obou druhů mravenečníků. Velkým úspěchem je také světový odchov medojeda kapského, kterého Zoo Olomouc odchovala v roce 2019 jako jediná.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson