![](http://stary-olomoucky.rej.cz/sites/stary-olomoucky.rej.cz/files/styles/article_image_full_node/public/field/image/9_11.jpg?itok=E9TLblna)
Plošným testováním na Covid-19 prošlo jen na Olomoucku zhruba 9,5 tisíce lidí, celkově bylo do projektu v České republice zapojeno 26 549 osob. Z takto velkého množství testovaných se jen u 107 osob ukázalo, že mají v těle protilátky. V okrese Olomouc, zejména na Litovelsku a Uničovsku, sice byla míra imunizace populace o něco vyšší, ale ani tak to není dostatečné. Kolektivní imunita vůči působení nového koronaviru je tak v naší zemi velmi slabá. Nemocných lidí bylo u nás velmi málo, což ve výsledku znamená, že je i malá odolnost populace do budoucna.
S prvními výsledky studie, jejíž základní částí bylo plošné testování, seznámili veřejnost ve středu 6. května její autoři a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Studie kolektivní imunity ukázala, že stupeň imunizace populace je velmi nízký. Pohybuje se v řádech jednotek promile a ani v nejvíce zatížených lokalitách nedosahuje pět procent. Znamená to, že Česká republika učinila opatření proti šíření viru velmi rychle a díky tomu infekce prošla populací velmi mírně,“ řekl na dnešní tiskovce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
V Olomouckém kraji se studie zúčastnilo přes 9 tisíc osob, zdravotníci jim krev odebírali v Olomouci, Litovli a Uničově. Na testování se podílela vedle Fakultní nemocnice Olomouc i Univerzita Palackého, především lékařská fakulta a fakulta zdravotnických věd. K významným partnerům patřila i Armáda ČR, olomoucká krajská hygienická stanice nebo samosprávy dotčených měst a obcí.
Jeden z garantů studie a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP Marián Hajdúch znovu poděkoval všem dobrovolníkům. V oblasti Litovelska, Uničovska a Červenky, která patřila k nejvíce zatíženým a kvůli šíření choroby se ocitla v dvoutýdenní izolaci, se studie zúčastnilo až 16 procent všech tamních obyvatel. „Studie na tomto případě také ukázala efektivitu lokálních preventivních opatření. Bylo vidět, že pokud se zatáhne za brzdu rychle a správně, funguje to,“ uvedl Hajdúch. Opakovaně vyzdvihl i spolupráci všech zúčastněných, a to nejen z oblasti zdravotnictví. „Česká věda je to, co nám může pomoct řešit další problémy a výzvy, kterým budeme v budoucnu nepochybně čelit,“ doplnil.
Vědci z Olomouce budou nyní podrobně analyzovat odebrané vzorky žilní krve. „Je to výrazný vědecký aspekt studie, který si kolegové v Olomouci ještě krutě odpracují v příštích týdnech,“ potvrdil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek.
Všechny prezentace z dnešní tiskové konference jsou k dohledání zde.
Zdroj: www.upol.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson