Za zbytečně vyhrocenou označuje město Olomouc situaci, kdy se obyvatelé zhruba čtyř stovek družstevních bytů obávají toho, že o bydlení přijdou nebo jej budou muset draze zaplatit. "Radnice nerozporuje a nikdy nerozporovala právo nájemníků těchto bytů na jejich převod do osobního vlastnictví. Přestože nyní z iniciativy jedné z nájemnic probíhá soudní jednání, kde je město spolu s družstvem na straně žalované, neznamená to, že radnice není připravena dodržet práva a povinnosti vyplývající z uzavřených smluv. Na předmětných družstevních bytech město nechtělo a nechce vydělávat, naopak v minulosti udělalo řadu věcí pro to, aby byly bytové domy v pořádku dostavěny a lidé v nich mohli spokojeně bydlet," ujistila dnes olomoucká radnice v tiskové zprávě.
„Soudní řízení vnímáme jako možnost vyjasnit po právní stránce situaci. Pokud soud konstatuje platnost přes dvacet let staré „smlouvy“, nic nebrání převodu bytu do vlastnictví nájemníků,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. Pokud soud konstatuje neplatnost „smlouvy“, je právní zástupce města pověřen k hledání právní cesty k převodu bytů za původních podmínek, tedy bez doplatku. Zdůraznil také, že město svůj postoj nemění a že ho zcela shodně prezentovalo i v rámci probíhajícího soudního řízení.
„Důležitým faktem je sdělení, že město nikdy nechtělo na předmětných bytech jakkoli vydělávat. Stejně tak město nechce vyvolávat právní nejistotu nájemníků. Naopak hledáme cestu, aby zvolený právní postup nemohl být kdykoli v budoucnu nikým napaden,“ konstatoval náměstek primátora Martin Major.
Město může také zaručit stejný a rovný přístup ke všem nájemníkům předmětných bytů bez ohledu na to, zda a kým jsou právně zastoupení, či právně zastoupeni nejsou. Uměle jitřené vášně a obavy nájemníků jsou z pohledu města naprosto zbytečné.
„Nájemníci v družstevních bytech nemusí mít strach ani z termínu vypršení nájemní smlouvy. Město jim garantuje prodloužení nájemní smlouvy za stávajících podmínek až do okamžiku převodu bytů,“ doplnil náměstek Matouš Pelikán.
Podstata problému vznikla už před více než dvaceti lety, kdy rostly nájemní byty pro mladé rodiny formou spolupráce soukromého investora, samotných nájemníků a města. Město mělo do společného podniku vložit pozemky, nájemníci určitý finanční vklad a poté formou nájmu dvacet let doplácet náklady na výstavbu, aby po dvaceti letech byly byty převedeny do jejich vlastnictví. Soukromá firma ale nakonec zkrachovala a město tehdy rozjetý projekt zachraňovalo značnými vklady. Obdobný problém, kdy není zcela jasné, jak to je s platností smluv, uzavřemných na konci 90. let, řeší v řadě dalších měst v ČR.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson