Po roce a půl restaurování se do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku vrátil krásný barokní oltář. Odborná restaurátorská obnova oltáře je součástí rekonstrukce národní kulturní památky, kterou svatokopecká bazilika prochází už několik let.
Obnova celé baziliky měla dle původních předpokladů skončit v polovině letošního roku, podle aktuálních informací je ale možné, že se o trochu protáhne. V jejím rámci se uskutečnily standardní stavební práce, jako opravy fasád, oken a dveří, v objektu bylo opraveno osvětlení, elektroinstalace, vytápění a také lepší ozvučení baziliky. Kromě toho se ale do práce museli ve značné míře zapojit i odborní restaurátoři, protože bazilika je uměleckým skvostem, v němž je bezpočet soch, nástěnných maleb, vitráží a historického mobiliáře. Součástí těchto restaurátorských prací je právě i nyní dokončený hlavní oltář. Rekonstrukcí už v minulých měsících prošly barokní Svaté schody, nádvoří s ambitem a zahrada. Po dokončení oprav bude celou tuto významnou moravskou barokní památku chránit i kvalitní zabezpečovací a protipožární systém.
Byť práce ještě nejsou zcela dokončené, mše svaté už probíhají přímo v bazilice. Do konce května se odehrávají večer, od června budou probíhat vždy v 9 hodin ráno a v pátek a sobotu kromě toho také večer v 19 hodin.
Bazilika Navštívení Panny Marie na známém poutním místě nad Olomoucí byla vysvěcena roku 1679. Na stejném místě stávala už dříve menší sakrální stavba, kterou ale zničili a vypálili v závěrečné fázi třicetileté války švédští vojáci. Umělecká výzdoba chrámu v barokním slohu byla dotvářena postupně od 70. let 17. století až do první třetiny 18. století. Hlavní oltář navrhoval italský štukatér Baldassaro Fontana.
Retabulum oltáře je tvořeno dvěma páry sloupů se štítovým nástavcem a plastickou výzdobou Boha Otce, obklopeného figurami andělů. Do středu stěny retabula je vsazen oltářní obraz Navštívení Panny Marie od Jana Spillenberga. Vpředu pak volně stojí oltářní mensa se svatostánkem a svrchu přikomponovaným baldachýnem pro milostný mariánský obraz. Práce z mramoru jsou dílem Jana Hagenmüllera a Bernarda Antoia Fossatiho. Kroměřížský zlatník Mikuláš Indegrenz zhotovil v letech 1725-1732 svatostánek ze stříbra, které mu bylo k této práci dodáno z darů kláštera a občanů. (Informace o oltáři převzaty z http://www.svatykopecek.cz/)
Foto: FB Ladislav Šnevajs a svatykopcek.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson