
Jeden mrtvý, jedna pohřešovaná, desítky vytopených a poškozených domů. Hasiči zachraňovali lidi z domů, ze zatopených aut, nebo přímo z rozvodněné řeky. Silné deště z posledních dní prudce zvýšily výšku hladiny některých toků v Olomouckém kraji a způsobily velké problémy. Obzvláště silné bouřky s přívalovými dešti ohrozily množství lidí a zaměstnaly přes šedesát jednotek hasičů z celého Olomouckého kraje.
Od nedělní 20. hodiny hasiči vyjížděli zachraňovat a evakuovat obyvatele postižených obcí, které ohrožovaly rozvodněné toky. Během nedělní noci řada z toků překročila třetí stupeň povodňové aktivity. Nejhorší situace byla na Uničovsku na řece Oskavě. V Uničově zasedala povodňová komise a místní dobrovolná jednotka varovala obyvatele města.
Mezi nejvíce postižené obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka. Voda zde na mnohých místech dosahovala přes metr vysoko. V těchto obcích hasiči evakuovali asi třicet lidí a zachránili dalších třicet obyvatel. Některé z nich vyprostili ze zatopených automobilů, některé vytáhli z vody potom, co je strhnul proud, a nemohli se dostat z vody do bezpečí. Další pak vyvedli z ohrožených domů. V Uničově jednotky pomocí traktorbagru čistily jez zanesený naplaveninami.
Přívalové deště zatopily nejen desítky rodinných domů a dalších staveb, ale také poškodily místní energetickou a dopravní infrastrukturu. V Oskavě byl stržen most, ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové i elektrické vedení. Na některých místech čerpali hasiči vodu ze zatopených sklepů už během noci. Hlavní likvidační práce a odstranění následků přívalových srážek však jednotky teprve čeká. Odčerpávání vody z domů a sklepů přijde na řadu během dneška po dohodě se zástupci samospráv.
„Celkově jsme během noci zaznamenali téměř 160 událostí, v ORP Uničov jsme jich evidovali devadesát a v ORP Šumperk padesát. V postižené oblasti jednu osobu pohřešujeme, jedna osoba byla nalezena mrtvá. V zaplavené oblasti operoval také posttraumatický intervenční tým hasičských psychologů,“ popsala následky nočního řádění vody mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.
Dnes ráno pokračoval průzkum situace v jednotlivých obcích a zjištění stavu zaplavených domů. Následně se musí samosprávy postarat o to, aby lidé dostali náhradní ubytování. Hasičský záchranný sbor je připraven v případě potřeby poskytovat prostředky pro nouzové ubytování. „Už během noci jsme také nastavili režim řízení, kdy v každé z nejvíce postižených obcí máme příslušníka, který bude koordinovat likvidační práce a bude k dispozici zástupcům samosprávy,“ dodala Lucie Balážová.
Na záchranných a likvidačních pracích se podílejí hasiči ze stanic z celého území Olomouckého kraje a desítky jednotek SDH obcí. V jednu chvíli bylo v noci nasazeno v terénu až šedesát profesionálních a dobrovolných jednotek. Jejich práci koordinovali operační důstojníci z krajského informačního a operačního střediska, které během noci přijalo stovky tísňových volání a oznámení.
Video z povodní (zdroj: HZS Olomouckého kraje): https://www.facebook.com/watch/?v=609728916308869
Vysoká hladina řeky se projeví podle hydrometeorologů i v Olomouci. Podle jejich aktuálního modelového předpokladu se ale řeka jen přiblíží prvnímu stupni povodňové aktivity.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson