Přímo mezi vlky se nyní můžete vydat v rámci návštěvy olomoucké zoo. Jedná se o unikát – vlčí safari v žádné jiné tuzemské zoologické zahradě nenajdete.
Přesně před sedmi lety se návštěvníci Zoo Olomouc mohli poprvé projet coby pasažéři safarivláčku. Ten je tehdy zavezl do první otevřené etapy vybudovaného safari, a to do Euroasie. „Etapa safari otevírá novou etapu celé zahrady. Návštěvníci se přiblížili zvířatům a zvířata přírodě. Vytvořilo se jim, věříme, prostředí, ve kterém se budou projevovat v rámci soužití s ostatními zvířaty tak, jak jim je dáno,“ uvedl tehdy ředitel zoo Radomír Habáň. Po Euroasii se otevřela Afrika a v těchto dnech lidé poprvé okusí, jaké je stanout tváří tvář vlkům a projet se přímo v jejich výběhu. Otevírá se Safari Amerika! První vlčí safari v České republice. Následovat budou Austrálie a Arktida.
Karkulka by si s vlky moc legrace neužila
Vlci prošli "zahřívacími dny" bez návštěvníků, testovacím provozem prošel i samotný vláček. Nejprve jezdil pouze s řidičem, poté nastoupili zaměstnanci zoo a jako poslední se obsadil návštěvníky. Bezpečnost pasažérů v safari zajišťují brány, elektrické ohradníky, bezpečnostní sítě v oknech vláčku. Byť je nový domov vlků rozhlehlý – 1,5 ha, cestující se nemusí strachovat, že by se s žádným vlkem nesetkali. „Vlci přichází až k samotnému vláčku a oproti jiným druhům by u nich Karkulka měla šanci. Jistojistě se nedívají, co nesou turisté v košíčku a na babičku se nedotazují. Po projížďce všech dosud vybudovaných safari je ta mezi vlky krásným zakončením,“ ujišťuje mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská. Celkový počet vlků v safari je v současné době osm. Jedná se pouze o samce. Zbylá část olomoucké smečky setrvala ve svém původním výběhu.
Celkovou myšlenku safari provází hned několik dílčích kroků. Vytvořit tzv. zoogeografické zóny - místa, na nichž se budou potkávat zvířata tak, jak by se mohla setkat i ve volné přírodě daného kontinentu, současně sloučením původních výběhů získají zvířata větší prostor. Ruku v ruce s tím dojde i ke stírání bariér mezi člověkem a zvířetem. Samozřejmě za předpokladu zachování bezpečnosti všech za plotem z obou stran, ať už zvířat, či návštěvníků. Taktéž se návštěvnicky zatraktivní vrstevnicová spodní část zoo, která bývala lidmi opomíjena. Zároveň mohou příznivci zoo zavítat i do míst, která do té doby zůstávala jejím očím skryta.
Vláček brázdí všechny části safari zhruba v půlhodinových intervalech. Cena jízdenky je 50 korun, jeho kapacita 25 míst. Do vláčku stejně jako do volných výběhů mají zákaz psi jakékoliv velikosti. Vláček vyjíždí od 9:00 s poslední jízdou v 16:45 od pavilonu Kalahari.
Vlk Hudsonův pochází z drsného prostředí
Domovem vlka Hudsonova je okolí Hudsonova zálivu v Kanadě. Na jihu obývá lesy, na severu rozsáhlé pustiny pokryté sněhem a ledem. V zimních měsících teploty spadají až k - 40 °C. Lov pro něj představuje strastiplné cesty za potravou, kořist mnohdy pronásleduje i několik dní pospolu s dalšími členy smečky. Celé skupině vévodí alfa pár, dominantní samice je současně jediná, která má výsadní právo se rozmnožovat. Mláďata se rodí v barvě mokré popelavé hlíny, s přibývajícím věkem jim srst bělá.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson