Už víc než osmdesát let Olomouc postrádá jednu nádhernou sakrální stavbu. Stávala na náměstí mezi honosnými činžovními domy z konce 19. století a neméně honosnou barokní Terezskou bránou. V březnu roku 1939 ovšem olomouckou synagogu zničili místní nacisté. Teď vše nasvědčuje tomu, že se synagoga vrátí – aspoň v podobě památníku s věrným bronzovým modelem bývalého židovského chrámu.
O vybudování tohoto pomníku se v rámci Židovské obce Olomouc začalo hovořit nejprve při rekonstrukci zdejšího parkoviště v roce 2017 a intenzivněji pak o rok později při příležitosti osmdesátého výročí vypálení této duchovní stavby. Už v začátcích debat tuto iniciativu podpořil i olomoucký primátor Mirek Žbánek. Hlavním a z pohledu veřejnosti nejvíce atraktivním prvkem bude model synagogy. Na jeho vytvoření spolupracovali odborníci z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a sochař Jiří Žlebek, který je mimochodem autorem modelu Olomouce v podobě z 18. století.
„Cílem projektu je vytvořit památník bývalé olomoucké synagoze, která stávala od roku 1897 na dnešním Palachově náměstí a byla zapálena v noci z 15. na 16. března 1939 místními nacisty. Synagogu dnes připomíná pamětní deska na budově filozofické fakulty odhalená v roce 1990,“ řekl pro Žurnál UP Petr Papoušek z Židovské obce Olomouc. „Plánovaný památník vytvoří místo vzpomínky a setkávání,“ dodal Papoušek.
V těchto dnech byla představena předloha modelu, vytištěná na speciální 3D tiskárně pomocí technologie Fused Deposition Modeling. Investor teď bude poptávat slévárnu, která podle vzoru odlije skutečný bronzový model synagogy s rozměry 100 × 60 × 91 centimetrů. Model je pojat jako skutečně věrné zobrazení synagogy se všemi jejími detaily. Po dokončení bude umístěn na vybrané místo na Palachově náměstí. „Pokud půjde všechno podle plánu, mohl by se památník synagogy odhalit v březnu 2021 při dalším výročí jejího vypálení," uvedl Petr Papoušek.
Na výrobu modelu chce významnou částkou 500 tisíc korun přispět britský občan a olomoucký rodák Peter Briess. Ten musel spolu s rodiči a sourozenci hned na počátku okupace opustit rodný dům a zachránit si život emigrací do Británie. Ještě před tím ale byl svědkem vypálení synagogy, což v jeho paměti zůstalo zapsáno po celý další život. „Pamatuju si také, jak k nám přiběhla 16. března ráno sestřenice a vyděšeně volala: Templ hoří,“ vzpomínal vloni pan Briess při návštěvě olomoucké radnice. Právě proto chce stavbu modelu finančně podpořit. "Přispět můžete i vy. I drobný dar bude součástí tohoto historického počinu," uvedl na svém facebookovém profilu primátor Žbánek.
Olomoucká synagoga byla slavnostně otevřena 11. dubna 1897. Toto monumentální dílo v eklektickém maursko-byzantském stylu projektoval význačný vídeňský architekt Jakob Gartner. Budova s bohatou historizující výzdobou, která zajímavě kombinovala prvky novorománského, byzantinského a novogotického stylu, byla od počátku chloubou náměstí za Terezskou bránou na tehdejším náměstí Marie Terezie, dnes Palachově. Olomoučané jí často říkali po svém – Templ, tedy vlastně chrám. Po požáru mohla být celkem snadno opravena, jkenže nová okupační správa města nařídila její demolici, kterou navíc pro ještě větší ponížení musela zaplatit sama židovská obec...
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson