Nad Olomoucí se opět vypínají draci. A ne ledajací, jsou to draci barevní, s křídly, pařáty a pořádnou zubatou tlamou. Lidé je uvidí už brzy - jen co z mořického chrámu zmizí horní část lešení. Draci tady totiž plní funkci chrličů.
Na římsu pod střechou vrátil chrliče v podobě dvou draků restaurátor a umělecký kovář Jiří Běhal. "Našli jsme původní chrliče z druhé poloviny 19. století, respektive jejich pozůstatky. Z původních chrličů, vytvořených ze zinku, zbylo odhadem tak čtyřicet procent, zbytek zcela zničily vlivy počasí, vody a stáří," konstatoval Jiří Běhal. Na torzu starých draků našel restaurátor při analýze v ateliéru také zlomky původní polychromie čili barevnosti. I tu tedy musel na nové chrliče vrátit.
Zatímco staré chrliče na mořickém chrámu byly ze zinku, nové vytvořil Jiří Běhal z hliníku, který je odolnější. Podle zbytků původních draků vytvořil během několika stovek hodin práce věrné modely, podle nichž pak v odborné kovolijecké dílně odlili a svařili nové chrliče. Draci jsou pokud možno co nepodobnější svým starším vzorům, nicméně ledacos musel restaurátor dotvořit jako autorské dílo. Například křídla už staří draci neměli, a chyběla jim také hřbetní část. "Tu jsem dodělal také s určitou inspirací u obrázků Zdeňka Buriana. Pořádný drak prostě musí mít hřbetní štíty, bez této zbroje by byl jako pohádka bez šťastného konce," doplnil s úsměvem restaurátor Běhal.
Chrliče byly vyneseny pod střechu mořického kostela tento týden v úterý 14. července, dnes ještě restaurátor přímo na místě dodělával polychromii. Posledním krokem bude dokončení klempířských prací, které zamaskují uchycení obou draků tak, že budou vypadat, jako by vyrůstali ze zdí chrámu. Umístěni jsou ve výšce zhruba 21 metrů.
Obdobné chrliče mají i jiné starodávné stavby, v Olomouci jsou například kamenné chrliče v podobě draků na věžích katedrály svatého Václava nebo plechoví draci na nárožích radnice. Motiv chrličů v podobě draků je znám i ze slavné katedrály Notre-Dame. Na kostele svatého Mořice byly kamenné chrličer pravděpodobně už od středověké fáze výstavby, ikonograficky doloženy ale nejsou a známe až jejich novogotické podoby z 19. století. Jejich torzo nyní leží v dílně restaurátora a dst možná se objeví v plánované malé expozici z historie mořického kostela.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson