Od začátku týdne se hovoří o velké ekologické katastrofě na střední Moravě, o úhynu mnoha tisíc ryb v řece Bečvě. Teď je to potvrzeno - ryby zabil prudký jed kyanid. Kdo jej do řeky vypustil? Doufejme, že to inspektoři a policie zjistí. Od Choryně, kde byl jed poprvé zjištěn, je to mimochodem jen pár kilometrů k nejbližší chemičce.
"Podle laboratorních analýz několika nezávislých laboratoří způsobil masivní úhyn ryb, který byl nahlášen v neděli mezi Choryní a Hranicemi na Moravě v Bečvě, kyanid," potvrdila mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Jediným účinným opatřením je snížení koncentrace kyanidu zvýšením průtoků v tocích upouštěním z vodních nádrží. Policie hledá původce pohromy. Spolupracuje kromě jiných složek také s inspektory ČIŽP Brno a Olomouc.
„Významnou část práce na analýzách vzorků provedla laboratoř HZS Moravskoslezského kraje ve Frenštátu pod Radhoštěm. Ta první indikovala kyanidy. Na základě spolupráce ČIŽP Olomouc a Povodí Moravy s. p., Brno probíhá monitoring Bečvy. Vzorky vod z Bečvy budou pravidelně analyzovány laboratoří na přítomnost kyanidů až do doby, kdy se jejich koncentrace vrátí na původní stopová množství před havárií,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.
Problémem je i nemožnost odstrabnit kynid z vody. U kynidů v povrchových vodách nezabírá oxidace chlorem, ozónem, ani jinou látkou, je možné pouze snižovat jejich koncentraci. Situaci začali ihned po ohlášení řešit zástupciPovodí Moravy, s.p. Využili k tomu vodu z vodní nádrže Bystřička a zvýšili odtok až na patnáctinásobek normálního stavu. V posílení průtoku pokračovali i v následujících dnech, aby naředili škodlivé látky a zabránili dalším úhynům ryb. Odběry v místech níže po toku dokazují, že koncentraci kyanidu se tak podařilo snížit.
„V souvislosti s očekávaným dešťovými srážkami lze předpokládat, že těla doposud neodstraněných uhynulých ryb v toku budou vystupovat k hladině a budou unášena dále říčním proudem. Zdroj kontaminace považujeme za jednorázový a uvedený jev je pouze důsledek původní otravy, nikoliv pokračování kontaminace. Do odvolání nedoporučujeme používat vodu z řeky Bečvy k pitným účelům, koupání a k závlahám,“ řekl Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Olomouc.
Kontaminační mrak se objevil v řece v neděli 20. září a postupoval od Choryně na Vsetínsku přes Hustopeče nad Bečvou, Teplice nad Bečvou k Hranicím a poté k Lipníku nad Bečvou až do Přerova. Zde se v nadjezí zastavil. Část se ještě dostala do soutoku s Moravou, kde se jí ale podařilo naředit vodou z vodních nádrží Slušovice a Fryšták a její koncentrace už nepřestavuje tak velké riziko pro vodní faunu a floru. Následky jsou rozsáhlé, rybáři do kafilérie dosud odvezli 32 tun otrávených ryb.
Rozpustné kyanidy jsou prudké jedy, které na vzduchu vlivem vlhkosti a oxidu uhličitého a také v kyselém prostředí uvolňují také prudce jedovatý kyanovodík. Jejich jedovatost spočívá v zablokování buněčného dýchání. Nejnebezpečnější sloučeninou je kyanovodík. Smrtelná dávka kyanidu je 200 miligramů v pevném skupenství či jako roztok, smrt přichází během několika minut.
ČIŽP Olomouc i Brno spolupracují při vyšetřování původce znečištění s Policií ČR, s kriminalisty ze Zlínského kraje.
Ilustrační foto: ekolist.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson