![](http://stary-olomoucky.rej.cz/sites/stary-olomoucky.rej.cz/files/styles/article_image_full_node/public/field/image/kosman9.jpg?itok=MubWDbQ-)
V rodinách drápkatých opic v Zoo Olomouc nastalo živo, a to doslova. Na svět přišla hned dvě mláďata. Slaví se u kosmanů zakrslých. „A jelikož matky své potomky pouze kojí a veškerou péči o ně přebírají zbylí členové rodiny, chůvami se to kolem nich jen hemží,“ dodává zoolog Jitka Vokurková. Oba kosmani zakrslí se narodili 11. srpna 2020.
Chov kosmanů v Olomouci
Olomoucká zahrada chová kosmany od roku 1994. Chov započali kosmani bělovousí a díky nim je olomoucká zoologická zahrada dlouhodobě označována za „nejúspěšnějšího chovatele tohoto druhu v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad". Kosmani zakrslí v olomoucké zoo porodili postupně 125 potomků.
Jsou to trpaslíci
Čeleď kosmanovitých náleží k drápkatým opicím, obývají jihoamerické deštné lesy, jimž životní prostředí mizí před očima. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Váží nejvýše 250 gramů a nejmenší z nich je právě kosman zakrslý. Opičky se dožívají se cca 10-15 let, skáčou do vzdálenosti 5 metrů a vizuálně u nich nejsou příliš rozpoznatelní samci od samic. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci.
Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny, samice je pouze kojí. Jedná se o nejmenší primáty světa. Dospělci váží okolo 100 gramů a narozená mláďata jen cca 5 až 10 gramů. V přírodě se stávají častým terčem dravců a hadů.
Chutá jim pryskyřiceI
Kosmani zakrslí jsou nejmenší žijící opicí na světě s pro ně typickou dlouhou a jemnou srstí šedorezavé barvy. Nejoblíbenější druh potravy představuje pro kosmany stromová pryskyřice. Aby se k ní dostali, chytře a záměrně narušují svými ostrými řezáky kůru stromů. Rodina kosmanů se k takto narušeným stromům vrací. Typická rodina kosmanů se skládá ze samice, samce a mláďat různého věku. Mláďata po porodu nosí na svých bedrech nejen otec, ale i sourozenci. Kosmaní novorozenec je však pořádný cvalík. Než se mládě ve věku deseti týdnů postaví na vlastní nohy, váží zhruba polovinu toho, co otec.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson