
V posledních dnech se na trhu objevila zcela unikátní publikace Historický atlas Olomoucka, Olomoucko na historických mapách. Kniha, kterou vydává město Olomouce, se může pochlubit jedinečným obsahem i neobvykle velkým formátem. Pro každého, kdo se zajímá o histori města, je to opravdu poklad.
„Olomouc jako město se slavnou a bohatou minulostí je v knize představena skrz historickou kartografii. V souvislostech a s nadhledem, který může poskytnout jen mapa, ukazuje kniha věci ztracené a zaniklé a vypichuje to, co není v obecném povědomí nebo bylo skoro zapomenuto. Ukazuje zajímavosti, skryté poklady a připomíná, na co můžeme být jako Olomoučané hrdí,“ říká spoluautor knihy Tomáš Kryl.
Knihu jsme si tedy pořídili a prostudovali. Jaká je?
Širší souvislosti a neznámé unikáty
V úvodní části publikace prezentuje mapy Evropy, aby podtrhla význam Moravy a města Olomouce v širším měřítku. Čtenář si tak může udělat představu o tom, s jakými evropskými městy byla v minulosti Olomouc srovnatelná. V této části kniha připomíná i významné události, jako například olomouckou výměnu na rakouském trůně 1848, nebo Olomoucké punktace 1850, a kromě jiného zmiňuje i tzv. saskou konferenci nebo svatbu polského krále Sigmunda II. Augusta.
Autoři se oprávněně chlubí tím, že v knize je řada unikátů, které dosud nebyly publikovány. Zdroj map je také velmi široký - mapové podklady poskytl Státní okresní archiv Olomouc, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Muzeum umění Olomouc, Arcibiskupství olomoucké, Moravské zemské muzeum, Expozice historické letiště Olomouc a také soukromí sběratelé. Právě mezi sběrateli byly pravděpodobn některé dosud nezveřejněné plány.
Najdete zde staré mapy zemí Koruny české, mapy Moravy, výstupy vojenského mapování, mapové miniatury, poštovní a cestovní mapy, plány města i plány zdejších památek. Atraktivní jsou i nikdy nerealizované plány na úpravy některých známých památek, například na přestavbu kostela svatého Mořice nebo kostela svaté Kláry.
V dalších částech je Olomouc představena jako pevnost a jako sídlo rozsáhlé a bohaté diecéze. Provedeno je to prostřednictvím mnoha fortifikačních plánů i pomocí speciálních církevních map. Olomouc je představena i jako hodnotná pokladnice architektury s puncem druhé největší městské památkové rezervace v Česku.
Velmi sympatickým doplňkem je také přehled známých i méně známých historických vedut města. V části, věnované heraldice, najdeme i ideální verzi znaku města Olomouce. A je moc pěkná!
Největší možný formát
Autoři publikace se chlubí tím, že využili největší možný formát knihy v pevných deskách. "Výsledkem práce autorského kolektivu, který cca 180 map a plánů doplnil o texty, zasazující skutečnosti a události do přehledného kontextu, je dvě stě stran formátu 30 * 37,5 cm, tedy největšího, jaký lze u nás v pevných deskách vytisknout." To je pravda a je to výhoda pro zobrazení rozměrných mapových podkladů. Na druhou stranu je zřejmé, že takovou publikaci si asi do vlaku nevezmete. Praktickým problémem, s nímž se autoři nevypořádali úplně ideálně, je tisk map přes celé dvě strany tzv. na spad, tedy až do okrajů stránky. V místě, kde jsou stránky vázány ve vazbě, pak bohužel část mapy není vůbec vidět. S ohledem na centrální postavení Olomouce na mnoha mapách Moravy je pak jasné, že zrovna Olomoucko občas vychází na onen nešťastný spoj stránek...
Naopak výhodou knihy je, že jsou mapy a plány doprovázeny zajímavými texty, které i laikovi srozumitelnou formou vysvětlují zobrazené dokumenty. A zásadním přínosem knihy je dosud nevídané shromáždění tak obrovského množství map a plánů, které se k Olomouci a její historii váží.
Kniha je v prodeji v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice za 650 korun.
Komentáře
Autncg xvwwot