V olomoucké zoologické zahradě se narodilo další velbloudí mládě. Na svět přišlo do mrazivého rána 15. února s porodní váhou 41 kilogramů. Velbloudy zoo chová od roku 1958, téměř od prvopočátku existence zahrady.
„Dnes již víme, že se jedná o samičku. Dostala jméno Malori. Velbloudí samice Marysza rodila už podruhé, tudíž je spolupráce příkladná, o mládě se stará náležitě. Otec Lorenzo se však ještě nestačil vzpamatovat z otcovství Elliota, a už tady má další závazek,“ uvedla s úsměvem zooložka Libuše Veselá. Poslední mládě se v olomoucké zoo podařilo odchovat v roce 2020. Nynější skupinu tvoří: samec Lorenzo (Ostrava), nejstarší samice Eliška (Olomouc), Terezka (Liberec), Marysza (Opole), Masafi (Olomouc), Elliot (Olomouc), Malori (Olomouc).
Velbloudi jsou býložravá zvířata domestikovaná asi před 4,5 tisíci let, chovají se v počtu okolo 1,5 milionu jedinců. Divoce žije jen v Gobi a severozápadní Číně v počtu necelých tisíc jedinců a je kriticky ohrožený. Velbloudi se pouštním podmínkám umí neskonale dobře přizpůsobit. Jejich srst, která slouží jako velmi dobrý tepelný izolant, je doslova mistrovským dílem přírody a dokáže je chránit před mrazy až – 40 °C.. Díky upravenému metabolismu vydrží velbloud bez vody více než dva týdny. Velbloudi mají dobře vyvinutý čich a dokážou ucítit vodu na vzdálenost 17 kilometrů.
Komentáře
Dgshti nwoutk