![](http://stary-olomoucky.rej.cz/sites/stary-olomoucky.rej.cz/files/styles/article_image_full_node/public/field/image/141.jpg?itok=q73EamqK)
Království varanů, užovek, leguánů, chameleonů a dalších zvířat otevírá Zoo Olomouc. V pavilonu žiraf totiž vzniklo rozšířené oddělení terárií. Jakmile se otevřou brány zoo, mohou se návštěvníci těšit i na zbrusu nová terária s exotickými obyvateli.
Teraristika má v olomoucké zoo tradici od roku 1979. Tehdy vznikla čtyři větší terária v nové přístavbě pavilonu šelem. Od té doby terária přibývala i v dalších pavilonech. Terarijní expozice teď najdou návštěvníci v pavilonu žiraf, několik malých insektárií a terárií je umístěno v Jihoamerickém pavilonu a v roce 2018 se kolekce terarijních zvířat rozšířila i v rámci nově vystavěného pavilonu Kalahari. Vloni se začal proměňovat nevyužitý interiér vyhlídky pavilonu žiraf v další zbrusu novou expozici. „Po zatěžkávacím provozu můžeme říci, že máme hotovo. Jakmile se zoo otevře, zveme vás do království varanů, užovek, leguánů, zlatohlávků a dalších,“ uvádí vedoucí marketingového oddělení Pavel Javůrek.
Do plánování nové terarijní expozice v pavilonu žiraf Rothschildových se v zoo pustili v loni v lednu a samotné úpravy začaly o měsíc později. „Od návrhu přes samotnou realizaci, elektroinstalaci až po konečné zařízení, osázení rostlinami a umístění zvířat nám tvorba zabrala bezmála devět měsíců a vyžádala si celkovou sumu téměř 817 tisíc korun,“ uvedla Iveta Gronská, mluvčí zoologické zahrady.
Varani dostali nové vhodnější terárium i s vestavěným vodopádkem, který napodobuje prostředí přirozeného výskytu těchto impozantních ještěrů na březích řek severní Austrálie. Kromě nich se v nových prostorách návštěvníci mohou setkat s chameleonem pardálím, korovci jedovatými, varany Mertensovými, užovkami amurskými, ostronosými i tenkoocasými, leguánky měnivými, arborikolními ještěrkami Gastropholis prasina a ještěrkami pavími, zlatohlávky, šváby madagaskarskými, bazilišky zelenými, ale i se starým známým hroznýšem Dumerilovým.
Teraristika v olomoucké zoo zapustila své kořeny až v roce 1979. Tehdy vznikla čtyři větší terária v nové přístavbě pavilonu šelem. Aktuální situace je však jiná. Terarijní expozici návštěvníci najdou v pavilonu žiraf, několik malých insektárií a terárií je umístěno v Jihoamerickém pavilonu a v roce 2018 se kolekce terarijních zvířat rozšířila i v rámci nově vystavěného pavilonu Kalahari.
Komentáře
Ewyckp ryycif