Referendum 12.12.: v pátek se ukáže, kolik Olomoučanů skutečně pálí problém hazardu

Chybová zpráva

  • Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (řádek: 436 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).
Středa, 10.12.2014

Ano či ne? Zakázat hazard, nebo jej ponechat tak, jak je, případně postupně regulovat? Možnost dát najevo svůj postoj k regulaci hazardu ve městě budou mít Olomoučané v referendu už tento pátek. Referendum schválilo městské zastupitelstvo na základě petice, kterou podepsalo přes osm tisíc Olomoučanů. To ovšem bylo v době předvolební kampaně. Jistý úpadek zájmu o toto téma nyní ukazuje již to, že se část iniciátorů petice omluvila z účasti v hlasovacích komisích. Účast v referendu je přitom pro jehů úspěch velmi podstatná! 

Hlasování se uskuteční v pátek od 14 do 22 hodin v celkem 89 hlasovacích okrscích, které se shodují se stálými volebními okrsky ve městě. Hlasovací lístky dostanou lidé přímo na místě. „Osobou oprávněnou hlasovat v referendu je občan České republiky, který dosáhl v den jeho konání věku 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v Olomouci. To stejné platí i pro občany jiného členského státu Evropské unie, který je v den hlasování přihlášen k trvalému nebo přechodnému pobytu ve městě a je zapsán na základě své žádosti v dodatku stálého seznamu voličů,“ vysvětluje tajemník magistrátu Jan Večeř. „K dnešnímu dni je v dodatku ke stálému seznamu oprávněných osob evidováno celkem 29 občanů jiného členského státu EU a celkem 26 žádostí o hlasovací průkaz,“ doplňuje informace vedoucí odboru správních činnosti magistrátu Alena Daubnerová.

"Předtištěnou odpověď „ano“ nebo „ne“ na hlasovacím lístku oprávněná osoba označí křížkem v příslušném rámečku, vloží do úřední obálky a vhodí do hlasovací schránky,“ popisuje způsob hlasování tajemník Jan Večeř. Průběh referenda bude hlídat více než 400 lidí. „Celkový počet členů v komisích, které budou čtyřčlenné, je 367 lidí. Přípravný výbor delegoval do okrskových komisí celkem 96 členů, přičemž 10 z nich se již omluvilo a v komisích nezasedne. Komise jsou tak z valné části složeny z lidí, které běžně sedí v komisích například při komunálních volbách,“ uvádí tajemník magistrátu Večeř. Náklady na konání místního referenda hrazené z rozpočtu města jsou předběžně odhadnuty na 1,4 milionu korun. Město nad rámec zákona věnovalo propagaci referenda velký prostor v Radničních listech a také v několika vitrínách v ulicích.

Poté, co se v deset hodin večer hlasovací místnosti uzavřou, začne sčítání. „Předpokládáme, že výsledek hlasování a platnost místního referenda bychom mohli znát do dvou hodin od uzavření hlasovacích místností,“ míní tajemník. K platnosti místního referenda je v Olomouci potřeba účasti alespoň 35 procent oprávněných osob.

V případě platnosti a závaznosti výsledků místního referenda připadá v úvahu jako jeden z kroků i změna obecně závazné vyhlášky, její konečná podoba bude záviset na rozhodnutí zastupitelů. „Výsledek místního referenda tak může pro vedení města představovat návod, jak k problematice hazardu přistupovat,“ uvádí primátor Antonín Staněk s poukazem na to, že rada města již nyní k problematice hazardu ustavila samostatnou pracovní skupinu. „Dobré řešení neexistuje, úplný zákaz by však například mohl vést ke vzniku nelegálních heren. Nicméně reálným řešením se již nyní jeví pokračování v nastoupeném trendu redukce hazardu ve městě. Pokud by však občané v referendu, které bude platné, rozhodli o zákazu, samozřejmě by město muselo učinit kroky, které z toho vyplývají,“ zdůrazňuje primátor.

Regulaci hazardu podpořilo zastupitelstvo města poprvé loni v únoru, kdy přijalo obecně závaznou vyhlášku o regulaci provozu sázkových her, loterií a jiných podobných her. Vyhláška podstatně omezila počet adres, na nichž se hazard provozuje a zásadním způsobem upravila vzhled výloh a poutačů v ulicích. Na základě platné vyhlášky se počet heren v Olomouci postupně snižuje, do konce letošního roku zůstane v povozu pouze 57 z původních 113 adres. „Minulé vedení města zvolilo strategii postupného vymístění heren z kritických lokalit s cílem omezit negativní jevy spojené s patologickým hráčstvím. Současně s tím jsme chtěli koncentrovat hazard do menšího počtu větších provozoven, kde je možná jejich důslednější kontrola,“ vysvětluje kroky radnice bývalý primátor Olomouce Martin Major. Nové podmínky pro provoz hazardu v Olomouci může přinést také nově připravovaný loterijní zákon z dílny ministerstva financí. 

Autor: 
(jak)

Komentáře

buy generic atorvastatin 10mg <a href="https://lipiws.top/">lipitor for sale</a> oral lipitor 80mg