Po posledních krocích proti hazardu a vydání obecně závazné vyhlášky se měl počet heren v Olomouci snížit z původních skoro 120 na 57. To se sice zatím ještě tak docela nepovedlo, protože někteří provozovatelé zkouší trpělivost města, jiní jeho výzvy dokonce otevřeně ignorují, heren ale přesto viditelně ubylo. Na radnici už teď řeší další krok. Jít znovu adresu po adrese a rušit jednotlivé herny, nebo vymyslet jiné, obecnější kritérium?
Dopis ministerstvu financí a výzva provozovatelům heren, které měly v souladu s vyhláškou města ukončit činnost do 31. prosince a nestalo se tak. Takové byly kroky radnice na začátku letošního roku. Zatím přinesly úspěch jen částečně. V dopise, adresovaném Ministerstvu financí, žádalo město Olomouc, aby ministerští úředníci odebrali povolení k provozování těch videoloterijních terminálů (VLT), které už měly dle obecně závazné vyhlášky města Olomouce skončit. Ministerstvo od ledna zahájilo třináct správních řízení s provozovateli VLT a současně vydalo tři rozhodnutí o zrušení povolení.
Radní současně vyzvali sedm provozovatelů, aby naplnili podmínky vyhlášky a ukončili provoz VLT, které jsou s vyhláškou v rozporu. Tři z nich zareagovali vstřícně s tím, že nepovolené přístroje okamžitě odpojí z provozu, dvě společnosti zatím nereagovaly a dvě daly najevo, že chtějí navzdory vyhlášce, která má dle judikátu Ústavního soudu ČR přednost před povolením z ministerstva, přístroje i nadále provozovat. Zástupci společností Auto Games a Synot Tip sdělili, že přístroje nezruší a budou je provozovat na základě ministerského povolení až do doby, kdy jim ministerstvo toto povolení zruší, a i poté využijí všech dostupných prostředků, aby provoz co nejvíce prodloužili. „Majitel společnosti Synot Tip Ivo Valenta uvedl, že přístroje nebude rušit z důvodu právě probíhající arbitráže mezi jeho firmou a Českou republikou. Do rozhodnutí soudu nechce žádné provozovny zrušit,“ upřesnil náměstek primátora Martin Major.
Pracovní skupina jedná také o dalším postupu regulace hazardu v Olomouci. „V dalších krocích už nechceme postupovat formou výčtu adres heren, ale stanovením obecnějších kritérií,“ uvedl primátor Antonín Staněk. Tato kritéria by měla být jasně formulovaná. Může jít třeba o vymezení celé lokality v centru města, kde by herny být nesměly, může jít ale i o jiné kritérium, třeba dle typu provozovny. Kritéria současně musí být zvolena tak, aby je nezrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Je zřejmé, že snaha minimalizovat počet heren ve městě nemá jednoduché řešení. O tom svědčí i skutečnost, že se z měst, kde před nedávnem zavedli úplný zákaz heren, ozývají negativní reakce. Vznikají v nich totiž neveřejné herny, v nichž obce nemají žádné zákonné pravomoci. Provozovatelé je změnili v soukromé kluby se vstupem výhradně na členský průkaz.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson