Vítězství v krajském kole a účast v celostátním finále. Olomouc má šanci získat titul Historické město roku 2014. Do starobylého centra někdejší moravské metropole se přijela podívat čtveřice porotkyň ze dvou ministerstev a ze Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Kromě osobního seznámení s krásou Olomouce přinesly porotkyně také informace o dalších možnostech čerpání dotací na restaurování památek.
Čtveřici porotkyň, které zastupovaly Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel, nejprve na radnici přijali náměstci primátora Ladislav Šnevajs a Aleš Jakubec. Návštěvu čekala prezentace nejvýznamnějších aktuálních kroků v obnově památek. „V Olomouci je jedna z nejvýznamnějších městských památkových rezervací v českých zemích, rozsahem i jednotlivými památkami,“ uvedl prezentaci města Ladislav Šnevajs. „Na území MPR jsou tři národní kulturní památky a skoro tři stovky kulturních památek,“ doplnil architekt Jaromil Přidal z odboru koncepce a rozvoje.
Ten společně s vedoucí oddělení památkové péče Vlastou Kauerovou představil porotkyním konkrétní příklady péče o olomoucké památky. Prezentace zahrnula jak úspěšnou proměnu Dolního náměstí včetně unikátních archeologických nálezů či obnovu Terezské brány, tak i popis neutěšeného stavu Mauzolea jihoslovanských vojáků včetně složité diplomaticko-právní anabáze, na jejímž konci by měla být obnova této památky. „Mauzoleum je součástí městského parku. Všechny parky jsme v minulých letech rekonstruovali a jedinou výjimkou bylo právě mauzoleum, kde nám to neumožnily vlastnické poměry,“ doplnil náměstek Šnevajs. „Před dvěma týdny nabyl právní moci rozsudek, který převádí mauzoleum do vlastnictví města, takže teprve nyní s ním můžeme něco udělat.“
Při prohlídce Olomouce se pak porotkyně zajímaly například o chrám svatého Michala, kde byly z programu regenerace opraveny a zrestaurovány dva mramorem vyzdobené pilíře na začátku chrámové lodi. Právě při prohlídce svatomichalského chrámu se hovořilo o dalších možnostech, jak podpořit pokračování rekonstrukce interiéru unikátního barokního sakrálního prostoru. „Seznámily nás s možností, jak z ministerstva kultury získat dotaci ve výši až sto procent uznatelných nákladů,“ konstatoval farář Antonín Basler. Ten pak provázel návštěvu i křížovou chodbou někdejšího dominikánského kláštera, představil jim podzemí Michalského návrší s prameny vody a zavedl je také do Sarkandrovy kaple.
„Ukázali jsme návštěvě také opravené Dolní náměstí, kostel Panny Marie Sněžné a dominikánský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Věřím, že se dámám v Olomouci líbilo, že je zaujala našed péče o památky a že naše šance ve finále soutěže bude velká,“ uzavřel Ladislav Šnevajs. Celostátní finále soutěže se koná v polovině dubna v Praze. Jaká je reálná šance? Do hlav členům poroty samozřejmě nikdo nevidí, byť návštěva v Olomouci neskrývala pozitivní dojmy z města. "Vaše prezentace byla zajímavá, delší než jinde. V Olomouci se nám líbilo," uvedla v závěru návštěva Lenka Hornová ze Sdružení historických sídel. V polovině dubna se uvidí...
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson