Ohromný čtyřkřídlý objekt Hanáckých kasáren na třídě 1. máje má, zdá se, vyřešenou budoucnost. Poté, co jej loni v červnu opustilo Velitelství společných sil Armády ČR, vypadalo to, že se o objekt bude přetahovat Olomoucký kraj se soukromými subjekty. Stát ale nakonec využil svého přednostního práva a v rozlehlé budově v centru města s dostatečnou parkovací kapacitou ve vedlejším parkovacím domě vytvoří pokusné koncentrované pracoviště všech možných státních úřadů. .
V budově je možno umístit až 450 úředníků. V Olomouci pracují na různých místech v různě drahých nájmech mnohá regionální zastoupení centrápních úřadů a institucí. Jedná se celkem o patnáct institucí, například o Českou školní inspekci, Národní institut pro vzdělávání, Státní veterinární správu, Český metrologický institut, Státní energetickou inspekci, Technickou inspekci ČR, Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, Generální ředitelství cel, katastrální úřad a také o samotný Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který bude celou obří stěhovací akci řídit. Jak uvedla Kateřina Arajmu, ředitelka tohoto úřadu, není vyloučeno ani využití objektu pro Českou poštu.
„Občané by měli řadu úřadů na jednom místě a hlavně odhadujeme, že můžeme ročně ušetřit přes sedm milionů korun,“ popsala plán Kateřina Arajmu. Podle čerstvých zpráv by úspora pro stát mohla být dokonce ještě o něco vyšší. Budova kasáren sice musí projít rekonstrukcí za asi 45 milionů korun, jen prodejem budov, v nichž dnes pobočky institucí sídlí, by stát získal 55 milionů, a navíc řada z nich sídlí v pronajatých prostorách, takže by odpadlo i vysoké nájemné.
Rekonstrukce by měl začít letos a potrvá údajně asi rok a půl. Poté budou mít Olomoučané i lidé z regionu možnost ověřit, nakolik se experiment se soustředěním nejrůznějších úřadů na jedno místo povedl.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson