Facebookem začal v posledních týdnech kolovat velmi hezký a mimořádně zajímavý obrázek – fotografie jihovýchodního cípu Horního náměstí z produkce olomoucké filiálky vídeňského fotoateliéru A. Pichler & comp. z roku 1864. Na pozadí tohoto obrázku můžeme podniknout zajímavou cestu do historie.
Snímek výborně ukazuje proměny Horního náměstí. Vlevo je budova radnice, kterou lemuje řada malých krámků. Ty stávaly u radnice skoro až do poloviny 20. století. V pozadí za Caesarovou kašnou stojí pozdně barokní budova domu č.p. 322 s vysokou mansardovou střechou. Tehdy zde sídlila kavárna a koloniál. Ve druhé polovině 20. století zde působil fotoateliér, v roce 1992 v objektu znovu otevřeli kavárnu, tentokrát pod názvem Cafe Mahler. Po pravé straně Pichlerovy fotografie vidíme blok domů, tehdy ještě v původní podobě s čistými barokními či klasicistními fasádami. Známý dům u Zlatého jelena má průchozí nároží – tehdy totiž ještě měl otevřené podloubí. Nelze si nevšimnout také rozkopané dlažby.
A následné změny? Do poloviny 20. století zmizely všechny krámky, které lemovaly budovu radnice. Zcela se změnil dům č.p. 322. Ve 20. století, konkrétně v roce 1931, jej vykoupil Pozemkový ústav, nechal zbourat a o dva roky později zde vyrostla velmi citlivě řešená novostavba podle projektu Klaudia Madlmayra. Ten zachoval půdorys budovy i její hmotovou dispozici, v ústí Ztracené ulice vzniklo podloubí, které je zde dodnes. Klaudius Madlmayr měl ostatně s tímto lukrativním prostorem, zvaným „Špalíček“, čerstvou osobní zkušenost. Pár let před tím totiž projektoval rovněž velmi citlivou a zdařilou rekonstrukci fasády sousedního domu, v němž sídlí po staletí Krajinská lékárna (Landschafts Apotheke).
Uběhlo několik desetiletí a poklidným dojmem působící fasády měšťanských a šlechtických domů po pravé straně fotografie zcela zaplnily nové vývěsní štíty, reklamní tabule a nápisy. Olomouc se snažila na poslední chvíli vizuálně dohnat evropské metropole. Ochrana historické podoby veřejného prostranství tehdy ještě neexistovala.
A rozkopaná dlažba? Právě v roce 1864 se Horní náměstí dočkalo nového osvětlení. Ozdobné romantické kandelábry, vyrobené v továrně bratří Zwierzinových v Ostravě, nesoucí pětici plynových lamp, nahradily starší olejové lampy.
Horní náměstí jako středobod života Olomouce se měnilo neustále. Díky dochovaným obrazům a fotografiím se můžeme dnes alespoň na chvíli podívat na toto místo zpět do minulosti proti proudu času…
Komentáře
Pbrvwl sajfxf