
Kouzlu staré vojenské architektury se dá v Olomouci podlehnout snadno. Tisíce metrů ohromných středověkých i novověkých hradeb, desítky vojenských objektů kasáren a pevností od barokních až po ty z druhé půle 19. století... A samozřejmě Korunní pevnůstka. Ta se stala v posledních letech opravdovou korunou všech olomouckých vojenských památek. Právě teď prochází další fází obnovy.
"Spolek Muzeum Olomoucké pevnosti zahájil v těchto dnech opravu další části hradby v Korunní pevnůstce, která navazuje na rekonstrukci hradebního zdiva z let 2008 až 2011," potvrdila Markéta Záleská, ředitelka tohoto spolku. Letos se opravuje půlbastion XXV u Mlýnského náhonu. Půjdete-li kolem, můžete nyní sledovat práce na obnově hradby v přímém přenosu.
Náklady na opravu budou hrazeny z programu Záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR, spolupodílí se na nich také Spolek Muzeum olomoucké pevnosti. "V následujících třech letech budou díky zařazení do tohoto programu na záchranu památek opraveny zbývající části hradby včetně části v Rozáriu a průchodu do Korunní pevnůstky," doplnila ředitelka Markéta Záleská.
Korunní hradba byla vybudována v rámci tereziánského opevnění v letech 1755 -56 a dnes je významným dochovaným prvkem někdejší olomoucké bastionové pevnosti. Korunní pevnůstka dnes slouží jak coby muzeum, tak i místo pořádání mnoha kulturních akcí, a je rovněž domovem atraktivní populárně vzdělávací instituce Pevnost poznání.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson