Na svátek Tří králů ve středu 6. ledna navštíví podle tradice charitní koledníci v postavách tří známých mudrců Kašpara, Melichara a Baltazara za doprovodu hudebníků z Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci významné olomoucké instituce, aby koledovali ve prospěch potřebných. Slavnostní fanfáry a tříkrálové koledy si tak bude moci vyslechnout olomoucký arcibiskup, hejtman kraje, primátor města, rektor univerzity a další veřejní činitelé a známé osobnosti města Olomouce. Tříkrálový průvod s koňským doprovodem vyrazí ráno od teologické fakulty.
Skupinky charitních koledníků budou dvě, jedna z Arcidiecézní charity Olomouc v čele s prezidentem P. Bohumírem Vitáskem, druhá bude vypravena z Charity Olomouc v čele s ředitelem Hospice na Svatém Kopečku Jiřím Borikem. Všem navštíveným popřejí šťastný nový rok a přitom poprosí o příspěvek do zapečetěné pokladničky s logem Charity ČR. Výtěžek Tříkrálové sbírky je tradičně určen zejména pro nejslabší, jimiž jsou senioři, nemocní a handicapovaní, lidé bez domova i ti, kteří se ocitli v materiální či sociální nouzi. Přibližně desetina výnosu sbírky poputuje rovněž na humanitární a rozvojovou pomoc do zahraničí.
Nejznámější tříkrálovou tradicí, která přetrvala do dnešních dnů, je kromě koledy rovněž psaní iniciál a letopočtu křídou nad dveře. „Mnozí jsou přesvědčeni, že písmena K, M a B označují jména jednotlivých králů, ale není tomu tak, neboť tři mágové obdrželi svá jména až na základě středověké legendy. Ve skutečnosti se jedná o zkratku latinského nápisu Christus mansionem benedicat, což v překladu znamená, Kristus ať požehná tomuto domu, sdělil prezident P. Bohumír Vitásek, který v nadcházejícím roce pro charitní dílo nekoleduje poprvé.
„Všude jsme byli vždy vlídně přijati,“ vzpomíná prezident Arcidiecézní charity Olomouc a dodává: „ale snad nejemotivnější setkání pro mě osobně bylo, když jsme jednou procházeli kolem mateřské školy a všimly si nás hrající si děti. Nadšeně k nám přiběhly a my jsme jim zazpívali koledu.“ Olomoučané tak budou mít příležitost potkat v dopoledních hodinách koledníky i s muzikanty v ulicích města a rovněž přispět na dobré dílo.
Koledníci dostali požehnání ke své činnosti od arcibiskupa Jana Graubnera už v sobotu 2. ledna. Slavnostní mše s tříkrálovým požehnáním se letos odehrály v kostele sv. Bartoloměje v Zábřehu na Moravě a v kostele sv. Andělů strážných ve Veselí nad Moravou, kde se sešly celkově skoro dvě stovky koledníků z různých koutů olomoucké arcidiecéze.
"Myšlenku uskutečnit dobročinnou sbírku poprvé vyslovil před sedmnácti léty právě Jan Graubner a k účasti vyzval Charity v olomoucké arcidiecézi. V roce 2000 se konal tzv. „nultý ročník“ Tříkrálové sbírky a již tehdy se zapojily desítky dospělých a dětí. Dnes jsou to tisíce dobrovolníků po celé České republice, kteří u prahů domácností, v ulicích i na náměstích předávají poselství o narození Božího syna a prosí ve prospěch těch, kteří si nedokáží sami pomoci," uvedla Eva Štefková, kordinátorka sbírek Arcidiecézní charity Olomouc. .
Mons. Jan Graubner nazval koledníky "mudrci", protože poznali Boží moudrost o narození Spasitele a připomněl, že nevychází do ulic jen proto, aby oslovili dárce a získali peníze pro potřebné. Oni sami jsou apoštoly, jsou těmi, kdo obdarovávají, kdo nesou radostnou zvěst o narozeném Kristu a všem dárcům tak poskytují možnost spolupodílet se na tomto velkém tajemství.
Eva Štefková
Arcidiecézní charita Olomouc
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson