Kolik bylo v dříve samostatné obci Černovír fojtů, jací byli zdejší rychtáři a starostové? Co se v této městské části Olomouce odehrálo vloni? To a mnoho dalšího se dozví čtenáři v pořadí již šestnácté Černovírské ročenky. Ročenka je už k dostání na obvyklých distribučních místech tohoto olomouckého předměstí.
Největší událostí tu loni byla bezesporu finančně náročná - půl roku trvající - rekonstrukce Heydukovy ulice a Frajtova náměstí, na kterou se čekalo více než desítku let.
Z historie stojí za přečtení vývoj správy samostatné obce, která zanikla až v roce 1919 připojením k Olomouci. A tak se čtenáři dozvědí, kolik tu bylo fojtů, o rychtářích a pak už docela podrobně a jmenovitě i o starostech obce a letech jejich „vlády“.
„Tvrdím, že ročenka má být o zdejších lidech – zajímavých, výrazných. Například aktivista Břetislav Otta, který loni oslavil 85. narozeniny, v ročence vzpomíná kromě jiného na svá vojenská léta,“ říká editor a redaktor ročenky, Jindřich Hovadík. „Sloužil u tankistů současně se spisovatelem Josefem Škvoreckým, který právě v té době psal Tankový prapor. A konzultoval s ním své literární pokusy. Stejně stará sokolská cvičitelka Eva Šišková informuje o zdejším aktivním oddíle starších žen. Jeho základem jsou ženy a dorostenky z XI. Všesokolského sletu v roce 1948“.
V nečekaných podobách se na stránkách ročenky objevují minimálně i dva příslušníci mladších generací. Husitský farář a zakladatel černovírských Svatováclavských poutí Jaroslav Křivánek se například může pochlubit svými velmi dobrými výkony na běžeckých půlmaratónech. A velitel černovírské jednotky dobrovolných hasičů Petr Lichtblau zase členství v posádkách při plavbách na zámořských výletních lodích.
Vedle sokolů a hasičů se představují i chovatelé a kynologové. Asi nejpodrobněji jsou probrány výsledky fotbalistů TJ Slovan Černovír. Tradičně věnujeme pozornost jubilantům – netradičně pak letos čtenáři na fotografiích vidí jubilující i s jejich životními partnery a partnerkami. Posledních pět stran se věnuje mnoha dalším aktualitám jen jednou dvěma větami. Ale nechybí k nim snímky, jako například z bourání historické autobusové čekárny či rovněž již neexistujícího nadjezdu nad železniční tratí na Prahu. Foto doprovází i ve válce zničenou původní betonovou lávku i Hradiska, jejíž dřevěná nástupkyně loni prošla rekonstrukcí.
Ročenku vydala Komise městské části číslo 1 Olomouc - Klášterní hradisko a Černovír.
V elektronické verzi najdete ročenku zde: http://www.olomouc.eu/administrace/repository/gallery/articles/10_/10838...
Foto: MMOL
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson