Velkou premiéru dnes večer zažije Arcibiskupský palác v Olomouci. Po desítkách let, kdy byl považován za ztracený, se do města vrací obraz, který zachycuje slavný okamžik, kdy v Olomouci předal vládu nad habsburskou říší císař Ferdinand I. Dobrotivý mladičkému Františku Josefovi.
V polovině března byl z kanceláře opavského primátora do Arcibiskupského paláce v Olomouci převezen obraz zachycující tuto událost. Plátno, malované původně pro olomouckou radnici, bylo po desítky let nezvěstné a teprve nedávno bylo objeveno v sídle opavského magistrátu. Zakázky převézt dílo se ujala pražská odborná firma na přepravu uměleckých předmětů Artex Art Services Praha. Obraz byl pečlivě zabalen a poté po točitém schodišti přenesen před budovu radnice. Zde byl naložen do přepravního auta. Snětí obrazu, jeho zabalení a ukotvení v autě trvalo přibližně jednu hodinu. Poté se auto vydalo směrem do Olomouce. Do arcibiskupské rezidence doputoval obraz bez komplikací. Veřejnost si bude moci malbu poprvé prohlédnout v rámci slavnostního večera, který se koná právě dnes od 17 hodin. Od 2. dubna do 25. října bude malba součástí prohlídkového okruhu Arcibiskupského paláce.
„Jde o unikátní plátno zachycující známou historickou událost – abdikaci rakouského císaře Ferdinanda I. Dobrotivého a nastolení nového panovníka Františka Josefa I. na trůn dne 2. prosince 1848 v Olomouci,“ říká objevitel toho díla Martin Kučera z olomouckého arcibiskupství.
Vše se tehdy odehrálo v historických sálech rezidence olomouckých arcibiskupů. Císař Ferdinand I. Dobrotivý (český král Ferdinand V.) se v Trůnním (Audienčním) sále vzdal vlády ve prospěch svého osmnáctiletého synovce, arcivévody Františka Josefa. Tomuto okamžiku přihlíželi nejbližší členové habsburského domu a pozvaní hosté z řad nejvěrnějších zastánců monarchie.
Tuto historickou událost zachycuje ve své hře Začalo to v Olomouci také olomoucký dramatik Jan Sulovský. Jeho hra je inscenována na autentickém místě arcibiskupského paláce a bude v zářijových Dnech evropského dědictví dalším příspěvkem k letošnímu 100. výročí úmrtí Františka Josefa I.
Rozměrné figurální vyobrazení (186 x 300 cm) bylo původně umístěno v městském historickém muzeu, které bylo roku 1879 slavnostně otevřeno v místě zrušené kaple sv. Jeronýma olomoucké radnice. Zde malba přečkala až do roku 1947. Vyobrazení se poté považovalo za nezvěstné. V devadesátých letech bylo naštěstí náhodně objeveno. Následně bylo prodáno do soukromé sbírky v Opavě. Poslední majitel tohoto plátna jej nabídnul statutárnímu městu Opava, které je zakoupilo a vzhledem k poškození nechalo zrestaurovat v ateliéru akademické malířky Blanky Valchářové.
„K objevu a identifikaci obrazu mi napomohla náhoda, nebo lépe řečeno souhra náhod,“ vysvětluje Martin Kučera. „Před dvěma lety navštívil arcibiskupský palác bývalý opavský primátor prof. Zdeněk Jirásek, který se při prohlídce sálů zmínil, že v jeho kanceláři visí obraz s námětem nástupu Františka Josefa na rakouský trůn. Nezvěstný originál se mi podařilo identifikovat v okamžiku, kdy jsem v publikaci Milana Ticháka ‚Příběhy olomouckých pomníků‘ narazil na dobový snímek zachycující totožný výjev, který byl pořízen v interiéru bývalé radniční kaple. Poté jsme s kolegyní Markétou Hamzovou odjeli do Opavy a plátno prozkoumali.“
Nad autorstvím díla visí několik otazníků. V pravém dolním rohu se dochoval přípisek: Franz Čermák 1876. Ovšem veškerá odborná německá a česká literatura i dobový tisk přisuzují autorství olomouckému malíři Adolfu Rabenaltovi (1819–1892). „Samotný obraz je datován rokem 1876, ale v literatuře se hovoří o roce 1873. Vyvstalo tedy několik zásadních otázek. Například jaký byl osud díla po roce 1947 či kým a proč bylo plátno poškozeno,“ doplňuje objevitel plátna Martin Kučera z olomouckého arcibiskupství.
Slavnostního večera se zúčastní mj. arcibiskup Jan Graubner, generální vikář Josef Nuzík, primátor statutárního města Opava Radim Křupala, tajemník statutárního města Opava Tomáš Elis, vedoucí turistického centra Arcibiskupského paláce a objevitel obrazu Martin Kučera, akademická malířka Blanka Valchářová a primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk, který nad projektem převzal záštitu. Slavnostním večerem, na kterém se představí také Olomoucké žesťové kvinteto, provede Vladimír Hrabal.
Obraz se do Olomouce vrací u příležitosti připomínky stého výročí úmrtí panovníka Františka Josefa I. V arcibiskupské rezidenci zůstane do konce října 2016, kde si unikátní malbu mohou zájemci prohlédnout v rámci pravidelných komentovaných prohlídek paláce.
Snímky z převozu plátna: Daniela Nemelová
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson