Chcete žít ve městě jako je Moskva nebo spíš Kodaň? Takový dotaz klade veřejnosti kampaň, která provází přípravu plánu udržitelné městské mobility. Ten chce zlepšit život Olomoučanů a přiblížit se moderním západoevropským městům. Cílem je skloubit zájmy bezpečnosti, parkování a veřejného prostoru s důrazem na pěší, cyklistickou a veřejnou dopravu.
Právě propojení těchto druhů dopravy je kvalitním základem pro spokojený pracovní i osobní život každého obyvatele. Součástí přípravy plánu je výzkum dopravního chování domácností, analýzy městské mobility a výzkum veřejného mínění. Pro komunikaci plánu s občany vznikla značka Spokojená Olomouc.
Olomouc následuje další evropská města a snaží se vytvořit strategickou publikaci, která pomůže odhalit slabiny v městské dopravě a parkovacích prostorech a utvořit nový design veřejného prostoru a ulic města. „Olomouc patří mezi nejhezčí města u nás, ale podobně jako většinu měst i nás trápí časté problémy s dopravou a veřejným prostorem obecně. Rozhodli jsme se podpořit vytvoření plánu udržitelné městské mobility, jehož výstupem budou návrhy opatření, jak zlepšit život obyvatel Olomouce a jak tyto problémy vyřešit dlouhodobě,“ vysvětluje Antonín Staněk, primátor města Olomouce.
„Z našeho města chceme dlouhodobě vytvořit místo, kde se všichni budou cítit dobře a je jedno, jestli člověk půjde pěšky, pojede na kole, tramvají, autobusem nebo autem,“ říká k projektu Aleš Jakubec, náměstek primátora. „Proto je třeba, abychom věděli, jaká opatření je potřeba uskutečnit a jakým způsobem můžeme město změnit k lepšímu. Plán udržitelné městské mobility by měl v první řadě odpovídat preferencím a chování našich občanů, proto také potřebujeme aktivní pomoc od občanů samotných a doufáme v jejich maximální zapojení. Města netvoří inženýři, ale lidé v nich.” Jak dodal náměstek Jakubec, výhodou Olomouce je, že zatímco západoevropské metropole většinou začaly problém řešit až ve chvíli, kdy byla situace zcela neúnosná, pro Olomouc je zatím "za pět minut dvanáct". "Doprava ještě nekolabuje, ale v budoucnu by k tomu dojít mohlo. Snažme se tomu tedy předejít," doplnil Jakubec.
Příprava návrhů souboru opatření bude trvat dva roky, zpracovatelem celého plánu je veřejná vědecká instituce Centrum dopravního výzkumu, v.v.i. Za město Olomouc má projekt v kompetenci odbor koncepce a rozvoje.
První možnost k setkání bude 27. dubna v 17,00 v rámci Ekologických dnů v sále zastupitelstva. Na téma Olomouc v roce 2050 budete moci diskutovat jak s náměstkem primátora Alešem Jakubcem, tak i se zástupcem zpracovatele projektu Jaroslavem Martínkem.
Tento týden začal probíhat výzkum dopravního chování domácností, během kterého bude osloveno 1000 domácností. Prosíme tedy všechny, kteří budou osloveni, o spolupráci. Základem všech opatření budou právě informace a přání od obyvatel města. V roce 2016 proběhne několik dalších diskuzních setkání. Kromě toho budou pro komunikaci s veřejností sloužit webové stránky www.olomouc.dobramesta.cz a také facebookový profil Spokojená Olomouc.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson