První tisícovky návštěvníků dnes prošly branami výstaviště Flora. Hlavní expozice, inspirovaná sedmistým výročím narození největšího panovníka českých dějin Karla IV. vzbudila zájem. Reakce jsou pozitiviní i rozpačité. Floristé se pokusili proměnit rozsáhlý prostor pavilonu A ve květinovou gotickou síň, jíž vévodí několikametrové figury středověkých panovníků. Mimochodem, jsou pohyblivé.
Stovky návštěvníků, kteří se zúčastnili zahájení výstavy, pozdravil také primátor města Olomouce Antonín Staněk. „Flora k Olomouci už neodmyslitelně patří a mě moc těší, když vidím, co vše se podařilo pro její další a kvalitnější fungování udělat. Rezervy ale ještě pořád máme. Osobně bych byl například moc rád, kdyby se nám podařilo konání výstav promítnout i do jiných částí města, než jen do parků. Minimálně v době konání Flory by bylo jistě krásné dostat výzdobu i do centra města, na křižovatky apod. Tak snad postupnými kroky zvládneme udělat z Olomouce opravdově město květin.“
Ústřední expozice výstavy nese název Karel IV. – Otec vlasti. „Sedmisté výročí od narození Karla IV. jsme samozřejmě nemohli minout. Tento významný státník a panovník z rodu Lucemburků, jenž české země přetvořil v kvetoucí zahradu Evropy vrcholného středověku, dal letošní jarní výstavě jasnou symboliku, která vás provede celým hlavním pavilonem. Jsem moc rád, že už na dnešní zahájení jste dorazili v takovém počtu, a doufám, že si letošní jarní Floru užijete a odnesete si třeba i nějakou inspiraci pro své zahrádky,“ přivítal první návštěvníky ředitel olomouckého výstaviště Jiří Uhlíř.
Už při vstupu do hlavního pavilonu je zřejmé, že se má návštěvník přesunout v čase o sedm staletí nazpět. Ozvou se tóny z oblíbeného muzikálu Noc na Karlštejně a návštěvníka obklopí kulisy, které mají pavilon proměnit ve stylizované středověké nádvoří či reprezentační sál s červeným kobercem. Nechybí ani pódium s trůnem a královskou korunou, alchymistická laboratoř, klenotnice s korunovačními klenoty, obrazárna s výstavkou soutěžních prací nebo zbrojnice s krčmou, kde si mohou návštěvníci odpočinout a ochutnat různá vína. V krčmě a také ještě v cukrárně je obsluha oděna stylově do dobových krojů. Snaha to je zajímavá, nicméně právě hlavní expozice na některé návštěvníky působí i nechtěnou komičností. Několikametrové figury panovníků s chemlonovými vlasy poněkud připomínají televizní pohádky z časů Studia Kamarád, a diskutabilní je možná i barevné řešení celé expozice. Na druhou stranu nutno přiznat autorům, že je letošní pojetí pavilonu opravdu originální.
Těm, kdo na Floře ještě nebyli, nezbývá než výstavu doporučit. Areál Smetanových sadů působí příjemným dojmem, tulipány a další květiny jsou nádherně rozkvetlé, a ta hlavní expozice i při výše uvedením stojí za vidění. Na letošní Floru se bude určitě vzpomínat. A navíc, nezapomeňte, že je v souvislosti s Florou otevřené už i nové rozárium!
FOTO: MMOL/ BLANKA MARTINOVSKÁ
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson