Vrcholem letošní Dvořákovy Olomouce bude dnešní koncert ve vznešeném prostředí gotického chrámu svatého Mořice. Oratorium Stabat Mater patří k nejvelkolepějším dílům Antonína Dvořáka.
Koncert, který začíná v mořickém chrámu v 19 hodin, dá vyniknout jak umění pěvců Akademického sboru Žerotín a hudebníkům Moravské filharmonie Olomouc, tak i sólistům. Těmi jsou dnes sopranistka Pavla Vykopalová, mezzosopranistka Eliška Weissová, tenorista Aleš Voráček a Zdeněk Plech (bas). Dirigentem je Stanislav Vavřínek, sbormistrem Žerotína Pavel Koňárek.
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc vznikl transformací festivalu Olomoucké hudební jaro, jež pořádá Moravská filharmonie již od roku 1958. Antonín Dvořák je velmi významně spojen s hudební historií města Olomouce. V letech 1888 – 1898 často umělecky působil v Olomouci, spolupracoval s hudebně pěveckým spolkem Žerotín, jehož se stal dokonce i čestným členem. O jeho vřelém vztahu k olomouckým hudebním nadšencům svědčí nejen mistrovo uznání uměleckých kvalit Žerotína vyjádřené dedikací kantáty Sv. Ludmila přímo Žerotínu, ale také premiérou dvou nejvýznamnějších mistrových vokálně instrumentálních děl – Te Deum a Requiem, která zazněla poprvé na evropské kontinentální pevnině právě v Olomouci. Na tradice Žerotína navázala při svém vzniku Moravská filharmonie Olomouc.
Foto: ceske-kulturni-slavnosti.cz
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson