Včerejší slavnostní otevření obnoveného rozária zastihlo tuto krásnou část olomouckých parků v poněkud pozměněné roli - na místě to chvílemi vypadalo málem jako v aquaparku. U vstupu do rozária přitom vidíme kromě zákazu vstupu psů a dalších instrukcí podobného typu i zákaz koupání. Jak to tedy s vodou v rozáriu je?
Určitě se zde nesmí plavat, protože se nejedná o veřejné koupaliště. Na druhou stranu však nic nebrání tomu, aby se návštěvník procházel vodou neboli se brouzdal. Stejný režim byl už před více než deseti lety zaveden u Arionovy kašny. I zde, a to jde o podstatně menší vodní plochu než je v dnešním rozáriu, měly především děti silnou tendenci v horku rovnou hupnout do vody. Zprvu sice tato skutečnost dělala vrásky na čele třeba městským strážníkům, kteří koupající se děti vyháněli, nakonec se ale přijal obecný konsenzus, že brouzdání se toleruje, nicméně o oficiální brouzdaliště s kontrolovanou kvalitou vody se nejedná. Velmi pravděpodobně to bude stejné i v rozáriu.
Ostatně, i sám zahradní architekt Zdeněk Sendler, který rekonstrukci rozária projektoval, s podobným využíváním vodních prvků předem počítal. Rozárium teď opravdu žije. Bylo by asi absurdní a divné chodit v horkých dnech kolem tak velkých a lákavých vodních ploch, sedět na připravených dřevěných roštech, a nesmět přitom ve vodě ani smočit nohu. Nicméně, plavecké a potápěčské brýle ani šnorchl a ploutve si do rozária opravdu neberte...
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson