Trvalo to řadu let, kdy mohli Olomoučané jen bezmocně sledovat postupný úpadek někdejší dominanty Bezručových sadů. Po letech, kdy soudy řešily otázku vlastnictví Jihoslovanského mauzolea po rozpadu bývalé Jugoslávie, se vloni na jaře stalo majitelem objektu město. Ti naštěstí začalo rychle konat, takže je zkáza neobvyklé památky snad definitivně odvrácena. Dnes už lze na mauzoleu sledovat první fáze záchranných prací.
Opravy začínají, práce proběhnou v etapách
První etapa rekonstrukce, která potrvá několik let, se zaměří na opravu přízemní části stavby. Ta musí být nejprve vysušena, protože zdivo bylo vlhké, což narušovalo jeho statiku. Prvním krokem proto bylo vykácení a ořezání bujné vegetace, která zdi mauzolea obklopovala.
Rekonstrukce, rozdělená na několik dílčích částí, uvede do původního stavu schodiště a terasu před hlavní budovou. V dalších etapách bude opravena samotná stavba mauzolea a také podzemní část s ostatky padlých vojáků. První etapa by měla být dokončena do července příštího roku, další etapy naváží i podle možností čerpat opět dotace.
Celkové náklady na rekonstrukci dosáhnou podle odhadu zhruba 18 milionů korun a uhradí je město ze svého rozpočtu a s pomocí dotace z ministerstva kultury.
Za první republiky byla Jugoslávie blízkým spojencem
Mauzoleum na počest padlých vojáků jihoslovanského původu vybudovali Olomoučané v polovině 20. let minulého století. V Olomouci se za první světové války léčila a samozřejmětaké umírala řada zraněných vojáků a stejně tak zde byli i zajatci z tábora protivníků, mezi nimi i Srbové. Právě Srbové, Chorvati, Slovinci a další balkánské národy pak vytvořily po válce společné království, které bylo za dob první republiky jedním z blízkých spojenců masarykovského Československa. Z tohoto důvodu nechala olomoucká radnice v roce 1926 vystavět toto mauzoleum, v jehož průčelí na štítu stála věta Věrnost za věrnost, odkazující právě na přátelství mezi Jugoslávií a Československem. V podzemní místnosti mauzolea bylo umístěno přibližně 1200 rakcí s ostatky jihoslovanských vojáků. Autorem projektu mauzolea byl významný olomoucký architekt Hubert Aust, sochařskou výzdobu dodal rovněž známý umělec Julius Pelikán.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson