Dvě desítky studentů z izraelské Open University v Jeruzalémě navštívily tento týden olomouckou radnici. Kromě prohlídky budovy, kaple a věže je čekala i diskuse s politiky. Vedení radnice zastupovali náměstci primátora Pavel Urbášek a Aleš Jakubec.
Poté, co náměstek Urbášek vyložil hostům historii Olomouce, zasypali studenti mezinárodních vztahů, politologie a historie představitele samosprávy bezpočtem otázek. Týkaly se jak života dnešní Olomouce, tak i historie, a to včetně jejích vazeb na dějiny židovského národa.
Dotazy studentů odbíhaly od zavedení školného k politickému systému, od investičních pobídek pro zahraniční firmy až k nočnímu klidu. Zajímali se ale také o židovskou historii Olomouce, a to o dávné doby středověkého osdílení i o mnohem mladší historii, tedy o kruté osudy svých souvěrců v dobách nacistického holokaustu. Dozvěděli se, že v Olomouci před válkou žily přibližně tři tisíce lidí židovského vyznání, zatímco po skončení okupace se jich domů vrátila jen hrstka. Jeden z dotazů prokázal překvapivě dobrou orientaci v historii Moravy - student se zajímal o to, proč vlastně bylo hlavní město Moravy přemístěno do Brna. Hosté se ptali také na to, co dělá radnice pro podporu turistického ruchu.
Týdenní pobyt organizovaný izraelskou společností SparkPro umožnil účast v delegaci i českému rodákovi Reuvenu Lernerovi. „Olomouc je nádherná, jsem rád, že jsem tady,“ přiznal osmdesátiletý muž. Pro všechny ostatní je návštěva Olomouce a České republiky studijním pobytem na úrovni semináře. Hostitelem jim je Katedra judaistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson