Prohlídka radnice, Arcibiskupského paláce a dalších památek, takový byl olomoucký program velvyslankyně Norského království, J. E. Siri Ellen Sletner. „Jsem v Olomouci podruhé. Když jsem zde byla poprvé, a to na krátkou dobu, hned jsem věděla, že musím toto absolutně fantastické město navštívit znovu,“ uvedla paní velvyslankyně při návštěvě radnice. Zde ji přijal olomoucký primátor Antonín Staněk a jeho náměstci Filip Žáček a Ladislav Šnevajs.
V průběhu asi hodinového rozhovoru se zajímala o život v Olomouci, o charakter města a jeho ekonomiky, o turistiku a také o péči o památky. „Zaujala mě historie Olomouce i množství památek, které zde máte. Musím říct, že je obdivuhodné, jak dokážete o takové kulturní dědictví pro příští generace pečovat. Je to náročné?“ ptala se velvyslankyně Siri Ellen Sletner. „Olomouc je druhou největší městskou památkovou rezervací po Praze, péče o památky je tedy samozřejmě náročná. Snažíme se proto v této věci maximálně spolupracovat i se státem,“ uvedl primátor Antonín Staněk a poukázal například na právě probíhající rekonstrukci historické střechy a dalších částí radnice.
„V Olomouci jsou na přibližně shodné třetiny rozděleni vlastníci památkově chráněných nemovitostí – je to město, případně stát, církev a také soukromí vlastníci. My se snažíme spolupracovat a pomáhat například soukromým vlastníkům historických objektů, aby i oni mohli památky udržovat a opravovat,“ dodal náměstek Ladislav Šnevajs. Velvyslankyni zajímala také míra přísnosti orgánů památkové péče při probíhajících opravách památek.
„Jak to udělat, aby město bylo historické a současně bylo vstřícné pro život dnešních lidí,“ ptala se dále první dáma norské ambasády. „Není to vždy snadné, ochrana památek znamená samozřejmě jasné limity, ale musí se to nějak vybalancovat a skloubit. Konkrétní příklady ukazují, že to jde. V Olomouci mimochodem působí Univerzita Palackého, s níž se snažíme spolupracovat na tom, aby město žilo a bylo příjemné a přívětivé i pro lidi z 21. století. Tato spolupráce nám pomáhá i při ochraně historického dědictví,“ reagoval Antonín Staněk.
Musí Olomouc lákat investory, nebo mají sami o podnikání ve městě zájem? „Investoři o Olomouc zájem mají, navíc v řadě případů teď rozšiřují své aktivity i ty firmy, které už v Olomouci působí. Chci podotknout, že Olomouc má zájem o sofistikovaný a čistý průmysl, nikoliv o jakékoliv investory,“ zdůraznil náměstek Filip Žáček. „Musíme také respektovat to, že Olomouc je obklopena územím s vysoce kvalitní zemědělskou půdou, i proto se snažíme nové prostory pro podnikání hledat spíše v brownfieldech, například v bývalých armádních areálech.“
Velvyslankyně a její kolega Terje B. Englund pak obšírně hovořili o možnostech, které nabízí celkem jedenáct programů tzv. Norských fondů. „Jedním z těchto programů je fond, podporující vědu a výzkum, z něj by vzhledem k fungování univerzity a jejích výzkumných center určitě Olomouc mohla čerpat,“ uvedl Terje Englund s tím, že by bylo možné uvažovat o spolupráci s norskými firmami a norským výzkumným sektorem. V programu věda a výzkum je mimochodem připraveno 10 milionů euro. Terje Englund odkázal na spolupráci s Českou technologickou agenturou, která spolupráci s Norskými fondy administruje, a za ambasádu přislíbil Olomouci jakoukoliv pomoc při případné snaze o jejich využití.
Foto: MMOL/ BLanka Martinovská
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson