Zaslechli jste v některém z olomouckých parků motorovou pilu? Nemýlili jste se. Tři historické parky totiž procházejí od začátku letošního roku obnovou. Ve Smetanových, Čechových a Bezručových sadech provádějí pracovníci Výstaviště Flora Olomouc sezónní údržbu.
Z parků bude v rámci údržby odstraněno mimo jiné několik desítek kusů dřevin, převážně podměrečných a poškozených jehličnanů, jejichž stav negativně ovlivnilo sucho posledních let i působení kůrovce. Ještě letos budou v parcích zároveň vysázeny také nové dřeviny.
Mladé porosty, v nichž převažují jehličnany, se v parcích objevily v sedmdesátých letech minulého století jako zbytky z výstav či krátkodobých expozic. „Byly většinou vysazeny na nevhodná místa v hustém zápoji a dnes jsou již vyvětvené, znehodnocené a neperspektivní. S ohledem na druhovou skladbu se do parků, které byly historicky založeny jako listnaté, nehodí,“ uvedl provozní náměstek pro zahradnickou činnost společnosti Výstaviště Flora Olomouc Zdeněk Šup.
Podle jeho slov se jedná ve většině případů o dřeviny s obvodem kmene do osmdesáti centimetrů, které se kácejí v režimu oznámení. „Jde o standardní pěstební opatření, bez kterých by se parky staly džunglí. Ve všech sadech pod naší správou již probírkové kácení probíhalo v zimním období uplynulých dvou let,“ dodal Šup.
Všechny práce se odehrávají se souhlasem orgánů ochrany přírody a krajiny i památkové péče a zároveň podle návrhu a pod dohledem zahradního architekta. Tuto roli vykonává pro město renomovaný ateliér Zahrada Olomouc, jenž má v dané oblasti více než dvacetiletou tradici i dobré reference po celé republice. „Pro parky je vždy dobré, že postupné etapy jejich obnovy mají jednotný přístup, který zaručuje udržení ucelené koncepce,“ zmínil architekt Radek Pavlačka ze společnosti Zahrada Olomouc. „V minulosti proběhlo několik zásahů, které směřují k ozdravění více než sto let starých porostů a založení mladé generace dřevin, která bude postupně přebírat štafetu. Bez těchto nutných opatření by v parcích postupně mizely krásné stromy a s nimi velkorysý prostor, který zde byl promyšleně založen,“ konstatoval Pavlačka.
Nyní chystaná údržba je podle něj především celoplošnou ozdravnou asanací nemocných a nebezpečných stromů. „Tak vzniknou v porostech místa s dostatečným osluněním, aby se zde mohly nasadit nové stromy, které budou postupně nahrazovat umírající generaci. Následně se vysadí mnoho solitérních stromů zdobících volné travnaté plochy. V některých místech se bude kácet také proto, aby v hustých skupinách zůstalo méně stromů, ale zase těch zdravějších, které budou mít více prostoru se nadechnout, zesílit a dospět ve zdravé jedince,“ vysvětlil Radek Pavlačka.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson