Začátek druhé etapy záchrany unikátního Jihoslovanského mauzolea je na spadnutí. Firma, která bude opravy mauzolea provádět, už převzala staveniště. Během druhé etapy se podstatně změní nejviditelnější část památníku, exteriér i interiér kaple. Náročná akce je rozdělena na dvě podetapy; první podetapa potrvá do listopadu 2018, druhá podetapa začne 22. března 2019 a skončí 31. července 2019.
„Při první podetapě bude opravován exteriér kaple, stavebníci dají objektu nové omítky a zrenovují také schodiště do kaple. Opravena bude střecha podloubí i kupole kaple,“ popsal část prací náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Zrestaurována bude i teracová podlaha kaple. Demontována bude stará elektroinstalace, v kapli se objeví nová elektroinstalace a přibude i nové osvětlení loubí. „Přibude také kamerový systém a poplachový zabezpečovací systém, který pomůže udržovat objekt po rekonstrukci v dobrém stavu a ochránit ho před útoky vandalů,“ dodal Šnevajs.
Při druhé podetapě proběhne oprava interiéru kaple. Znamená to rovněž nové omítky, restaurování nástěnných maleb v kapli, opravu a restaurování dřevěných a kovových výplní otvorů a obnovení větracích mřížek. Osazen zde bude také požární detektor a napájecí zdroj pro kamerový systém. Odborné práce proběhnou pod dohledem památkářů.
„Předpokládané náklady na druhou etapu jsou 6 457 000 korun, z toho více než 2,9 milionu korun činí dotace od Ministerstva obrany ČR,“ uvedl investiční náměstek primátora Filip Žáček. Celkové náklady na všechny tři etapy rekonstrukce mauzolea se pak přiblíží částce 20 milionů korun.
Rekonstrukci mauzolea dlouhodobě bránily nevyjasněné majetkoprávní vztahy, protože žádný ze států bývalé Jugoslávie se k památce nehlásil. V roce 2015 se nakonec soudním rozhodnutím stalo majitelem památky město Olomouc, které s rekonstrukcí začalo hned v červenci 2016. První etapa oprav, která byla ukončena v srpnu 2017, zahrnovala práce na venkovní části mauzolea, především na jeho schodišti a základech objektu. V poslední, připravované etapě rekonstrukce bude opravena krypta a schránky s ostatky téměř dvanácti set vojáků. Přibude i informační tabule se jmény a místy narození všech pohřbených.
Mauzoleum je místem posledního odpočinku 1187 jihoslovanských vojáků, kteří zemřeli v moravských nemocnicích během 1. světové války či po válce. Autorem stavby je olomoucký architekt Hubert Aust, autorem sochařské výzdoby je známý olomoucký sochař Julius Pelikán. Objekt byl dokončen v roce 1926.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson