Konec kácení i jiné údržby, vše bude ponecháno na přírodě samotné. Jde o roozsáhlé smíšené lužní lesy s duby, jilmy a jasany, které dnes tvoří Přírodní rezervaci Království u Grygova. Olomoucká městská rada jako zástupce majitele souhlasila se zvýšením úrovně ochrany tohoto lesa. Ten se změní v bezzásahovou zónu.
Město Olomouc za to může od státu zísjkat více než pět milionů korun ročně jako náhradu za újmu, která vznikne přerušením hospodaření v lese. Tato újma bude vyplácena po dobu 50 let. Se zvýšenou ochranou souhlasil i správce rezervace – olomoucký krajský úřad.
„Bezzásahový režim zachová Království jako les čistě přírodního charakteru. Historicky byly všechny porosty v celém lesním komplexu Království intenzivně obhospodařovány. Nyní to bude možné jen v okolí lesních komunikací, aby nebyla ohrožena bezpečnost návštěvníků,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.
Zrovna tak byly správcem rezervace vzneseny požadavky omezující myslivecké hospodaření. V návrhu plánu péče je požadavek na snížení stavů zvěře, a to i v rámci mysliveckého plánování.
Lesní komplex Království je jedním z možných potenciálních zdrojů vody do budoucna. „I proto zde necháváme zpracovat návrh revitalizačních opatření, jejichž cílem je zadržet vodu v krajině a optimalizovat vodní režim,“ dodal primátor Žbánek.
Dub Král odkazuje na památku krále Václava III.
Přírodní rezervace Království v Grygově byla vyhlášena v roce 2012. Její výměra přesahuje tři sta hektarů a skoro stejně veliké je i ochranné pásmo, celý lužní les má kolem 600 hektarů. Hlavním předmětem ochrany jsou ekosystémy s výskytem typických i vzácných druhů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů, reprezentované nížinnými listnatými lesy a periodicky zvodňovananá odstavená říční ramena. Vyskytují se zde dubohabřiny a smíšené lužní lesy s dubem letním, jilmy a jasany.
Nejznámějším symbolem Království je starý mohutný dub Král, který roste v těsné blízkosti železniční trati Olomouc - Přerov. Dub je dle odhadů starý 400 až 500 let a mohutný tedy musel být už v říjnu roku 1841, když tudy projížděl úplně první vlak z Vídně do Olomouce. Podle pověsti rostl na tomto místě dub už v roce 1306, kdy pod ním usnul mladý král Václav III., který zabloudil při lovu. Les měl následně darovat městu Olomouci a přikázal, aby dub nebyl nikdy pokácen. Když po staletích strom přeci jen uhynul, vysadili zde lidé ihned nový dub.
Foto: wikipedia/ Petr1888, Dr. Killer a Jakub Hamza a pixabay.com
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson