Bezpečnější domácnosti seniorů či jiných znevýhodněných obyvatel města a lepší vybavení sanitek a policejních vozů. Další prostředky z rozpočtu města se stěhují ke složkám, které zajišťují bezpečí Olomoučanů a co nejrychlejší pomoc v případě zdravotních či bezpečnostních problémů. Město navíc začíná s projektem, který by měl zapojit do dění i sociálně odpovědné firmy z regionu.
Shodně po devadesáti tisících korun teď dostaly od města dvě profesionální záchranářské instituce, Hasičský záchranný sbor a Zdravotnická záchranná služba. „Společně s profesionálními hasiči chceme instalovat požární hlásiče a detektory plynů do vytipovaných bytů některé znevýhodněné skupiny obyvatel,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major s tím, že v minulosti se tato podpora týkala například zrakově postižených či seniorů. „Tento společný projekt je v republice ojedinělý. Jeho cílem je větší bezpečí lidí, kteří mají například sníženou pohyblivost. Spolupráce s městem tady funguje výborně a dlouhodobě,“ komentoval dotaci zástupce ředitele HZS Olomouckého kraje Petr Ošlejšek.
Zdravotníkům pomůže dotace od města k pořízení nových lineárních dávkovačů do vozidel výjezdových skupin. Smlouvu o dotaci podepsal na radnici ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jan Weinberg. „Lineární dávkovače slouží k přehlednému a přesnému nitrožilnímu podávání léků během převozu pacienta. Chci městu za tento dar poděkovat,“ řekl při podpisu smlouvy Jan Weinberg.
Obě větší dotace musela schválit nejen rada, ale také zastupitelstvo. Už v dubnu přitom převzali nižší dotace na tři desítky menších projektů především dobrovolní hasiči. Dotace v celkové výši 620 tisíc korun tehdy uvolnila městská rada.
Zvýšení šancí na rychlé vyřešení okamžité zdravotní indispozice může přinést i vybavení části vozů městské policie defibrilátory. „Strážníci už dnes v několika vozech toto zařízení mají, my bychom jim chtěli pořídit další,“ řekl náměstek Martin Major. „Pokud jde o zajištění financí, chceme tentokrát zkusit jinou cestu. Budu oslovovat sociálně odpovědné firmy z regionu, které by mohly na zakoupení defibrilátorů přispět.“ Bezpečí je konec konců záležitostí všech. „Nikdo z nás nechce být v situaci, kdy by potřeboval pomoc záchranářů, ale pokud už se to stane, pak je samozřejmě dobré, když tyto složky mají k dispozici co nejlepší vybavení,“ uzavřel Martin Major.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson