Pokud chcete vidět ojedinělou technickou akci, přijďte v úterý na Horní náměstí. Jeřáb bude vyzdvihvat mnohatunovou konstrukci na věž radnice.
Nejdůležitějšími etapami prošla letos rekonstrukce pláště radnice a dřevěné konstrukce radniční věže. Opravy budou pokračovat i v příštím roce, zbývá už ale výrazně menší část práce. Už v nejbližších týdnech lidé uvidí výsledek dosavadního průběhu oprav.
Jako první byla už v létě opravena fasáda na nádvoří. „Nyní je opraven také plášť dvou delších stran radnice. Z nich bude v nejbližších dnech sejmuta plachta a lešení,“ říká investiční náměstek primátora Martin Major. Plot okolo staveniště ještě zůstane, probíhají zde další drobnější práce a je tu uskladněn stavební materiál. Výrazně se ovšem zmenší plocha záboru pod věží.
Práce budou po zimní přestávce pokračovat ještě na jaře. „V první polovině příštího roku budou dokončeny i opravy obou kratších stran radnice, obou vstupů do radnice a venkovních schodišť,“ doplnil Martin Major. Pečlivou prací restaurátora projdou i kamenné erby českých zemí, Rakouska a uherského království, které zdobí oba vstupy do radnice a pocházejí z období gotiky a renesance. „Pro veřejnost je určitě zajímavou zprávou, že tyto erby dostanou od restaurátora původní polychromii, tedy budou barevné,“ prozradil Martin Major.
Pokud jde o radniční věž, v tuto chvíli se připravuje vynesení dolní části dřevěné konstrukce. Tu dosud tesaři sestavovali přímo na Horním náměstí. Vyzvednutí mnohametrové konstrukce jeřábem by se mělo uskutečnit v úterý 22. října, práce bude probíhat od brkého rána. Záležet bude na aktuální předpovědi počasí a především síle větru. Konstrukce bude ukotvena do kamenného ochozu a následně přijdou na řadu klempíři, kteří provedou oplechování celé konstrukce.
Střední část věže je zatím zakryta plachtou a čeká na Horním náměstí na rozebrání. Podle ní bude zhotovena nová replika. Tyto práce proběhnou od začátku příštího roku, opět před zraky veřejnosti, ale s menším záborem veřejné plochy. Nejvyšší část špice věže, která je momentálně uložena v depozitáři, přijde na řadu jako poslední, v první polovině příštího roku. Její konstrukce se bude opět kompletovat na Horním náměstí a až po dokončení ji jeřáb vyzvedne nahoru.
„Dokončení části prací znamená i úlevu pro provoz na Horním náměstí, což Olomoučané určitě uvítají,“ říká primátor Mirek Žbánek a upřesňuje, že se podstatně zmenší plocha, kterou stavba dnes zabírá. „V příštích týdnech bude demontováno oplocení pod věží, které zabírá značnou část Horního náměstí. Plot zůstane jen v těsné blízkosti radniční budovy.“ Na průběh Vánočních trhů tedy bude mít stavba jen minimální vliv, nebude chybět tradiční vánoční strom a budou zde také stánky. Mělo bych jich být stejné množství, jen rozmístění se mírně změní.
Po vynesení střední a nejvyšší části věže se vrátí na původní místo tubusy s archivními dokumenty, nalezené při demontáži věže. „Budou v nich opět uloženy archiválie z roku 1962, kdy probíhala poslední větší oprava věže, a současně přidáme další tubusy s odkazy naší doby budoucím generacím,“ připomněl primátor Mirek Žbánek. Archiválie jsou mezitím uloženy u odborníků ve Státním okresním archivu Olomouc.
Ještě během října by měly být dokončeny velké nárožní sluneční hodiny. Vytváří je akademický malíř a restaurátor Radomír Surma podle dochovaných fotografií původních slunečních hodin, které nechala zabílit nová reprezentace města po roce 1918. Ta tehdy považovala jejich motiv za příliš prohabsburský a monarchistický. Kromě toho se objeví i repliky dalších starých slunečních hodin na jižní a západní straně radnice. (Olomoučané ale zatím uvidí z nárožních hodin jen polovinu, protože lešení bude odkryté bude na jižní straně!)
Barevné budou i kamenné erby nad vstupy do radnice. Budova radnice tak bude po rekonstrukci i vizuálně atraktivnější než před opravou, protože se jí vrátí výtvarné prvky, které byly dříve neuváženými rozhodnutími zbytečně ztraceny.
Náklady a význam rekonstrukce
Opravy pláště radnice stojí zhruba 57 milionů korun a navazují na rozsáhlou opravu střechy, střešních krovů a menších radničních věží z předchozích let. Rekonstrukce střechy stála více než 30 milionů korun. Opravami už prošla i vstupní část radnice (1,8 milionu Kč) a informační centrum v podloubí (1,4 milionu Kč).
Jedná se o velmi významnou investici – budova olomoucké radnice je šest století starým sídlem městské samosprávy, tedy symbolem města, jaký zdaleka ne všechny obce u nás mají. Navíc jde o nemovitou kulturní památku a významný architektonický i urbanistický prvek, který obsahuje gotické, renesanční a barokní prvky.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson